LaserSat 23

CERE-regata 2002

Hop regata

Pohár ČR 2002 - Laser Standard: summary

Modrý hrozen

Švestková regata

Pohár ČR 2002 - Laser Radial: summary

Bilance a statistiky Laseristů v ČR

Mistrovství Evropy Laser Radial 2002

Regionální pohár Morava 2002

6. Česká námořní rallye

STANOVY

MISTROVSTVÍ EVROPY LASER RADIAL 2002
BREITENBRUNN - NEUSIEDLERSEE - RAKOUSKO,
dorostenci 16.-21.8.2002, dospělí 24.-31.8.2002

- Zdeněk Chlup -

Když se nekoná Mistrovství světa na "starém kontinentě" je největším Radiálistickým závodem v Evropě právě jeho mistrovství. Letos byla pořadatelství svěřeno Rakušanům, což pro ně byla určitě pocta, jelikož vnitrozemské státy pořádají vrcholné Laseristické závody jen ve výjimečných případech. Rakušani vědomi si této výjimečnosti uspořádali šampionát, který se nedá hodnotit jinak než v superlativech.

V dorostenecké části šampionátu závodilo 168 kluků a holek, moc nefoukalo a fantasticky zajel Michal Černý! Ve výsledkové listině začínal řádek s jeho jménem číslicí dvacet čtyři.

Otevřeného Mistrovství se zúčastnilo 91 závodníků (včetně závodnic) z 18 států, chyběli však některé silné Radiálistické země - Španělsko, Norsko, Dánsko. Celý týden bylo "warm", foukal slabší vítr, večírky byly velkorysé, závodníci kvalitní a pořadatelé usměvaví. Po celý závod byly ideální české podmínky - střední a slabý vítr a jezerní poryvy, proto bych naše výsledky určitě nezařadil do kategorie "dobrý".

Příští rok máme opět šanci - Mistrovství světa se jede na italském jezeře Garda.

Výsledky junioři (168 kusů)
Poř. Jméno Stát
1. Nick THOMPSON V. Británie
2. R. BOUWMEESTER Holandsko
3. Giles SCOTT V. Británie
...
24. Michal ČERNÝ Česká republika
38. Martin UGROŇ Slovensko

39.

Mandy MULDER 1. holka
Holandsko
46. Matěj ČERNÝ Česká republika
60. Vít LACHNER Česká republika
89. Lukáš ZUNGOVSKÝ Slovensko
95. Jakub HOŘEJŠÍ Česká republika
106. Miroslav HOŘEJŠÍ Česká republika
114. Nikola GURYČA Česká republika
120. Marek VAŇURA Česká republika
153. František BALÁŽ Slovensko
159. Michal ANDEL Slovensko
Výsledky dospělí (91 závodníků)
Poř. Jméno Stát
1. Bart. ANDRYSIAK Polsko
2. Dario KLIBA Chorvatsko
3. Karol ROSNER Polsko
...
25. Ang. JÄGER-STAR
1.žena
Rakousko
41. David BLATECKÝ Česká republika

47.

Zdeněk CHLUP
1.stříbrná skupina

Česká republika

Postřehy z Mistrovství Evropy Laser Radial 2002

NEKOMPROMISNÍ JURY
Ve většině rozjížděk převládal slabší vítr (2-5m/s). Činnost Jury v dohlížení nad pravidlem 42 (nepovolený pohon) byla velice tvrdá, ale také spravedlivá. Jakýkoliv rozpor mezi činností závodníka a literou Závodních pravidel jachtingu byl potrestán. Má to jednu výhodu: Zatímco u nás, pokud klesne vítr pod 5m/s, nevyhrává ten nejlepší, ale ten nejdrzejší, zde se mohlo závodit i ve velmi slabém větru, protože si nikdo nedovolil pomáhat jinak než „jachtařsky.“ Bohužel taková Jury potřebuje obrovský kus zkušeností a mnoho motorových člunů, a tak se u nás budeme muset v nejbližší době spolehnout stále na fair play závodníků.

PRAVIDLO ČERNÉ VLAJKY
Spíše záporně hodnotím činnost závodní komise ve smyslu používání pravidla černé vlajky. ZK ho používala až při čtvrtém startu, což mělo za následek, že se starty velmi protahovaly a startovalo se i několik hodin.


KDYŽ FOUKÁ – TAK SE ZÁVODÍ
Třetí den závodu začalo foukat až ve večerních hodinách a pořadatelé začali startovat v 18:30 a na břeh jsme dojížděli po osmé. I když nebyli v časové tísni, dostal jachting zelenou před společenským programem, a to bylo určitě bezva.

PROTESTY
Za celý závod byly řešeny pouze čtyři protesty. (samozřejmě bez protestního poplatku), z toho 2x protestovala Jury, v obou případech na dotek s bojkou (pr.31.1.). Rozhodnutí bylo více než zajímavé: oba závodníci nebyli vyloučeni na pr.31.1, ale na pr.2 – čestné jednání, jelikož dotek zapřeli, a jejich diskvalifikace byla neškrkatelná.

UKÁZNĚNOST ZÁVODNÍKŮ
Bylo zajímavé, že když vítr „lehl“ závodníci nelámali své píny mlácením o palubu svých Laserů nebo když se vítr stočil a z rozjížďky se stal kolotoč neříkali v cíli ZK co si o ni myslí, ale rozhodnutí nechávali právě na ZK a její rozhodnutí respektovali.

A TO JE VŠE. MĚLI JSTE TAM BÝT, STALO TO ZA TO!