LaserSat 23

CERE-regata 2002

Hop regata

Pohár ČR 2002 - Laser Standard: summary

Modrý hrozen

Švestková regata

Pohár ČR 2002 - Laser Radial: summary

Bilance a statistiky Laseristů v ČR

Mistrovství Evropy Laser Radial 2002

Regionální pohár Morava 2002

6. Česká námořní rallye

STANOVY

NECHRANICE , 14.-15.9.2002
YC Tušimice, koeficient 4, 6. závod poháru ČR Laser Standard

- Zdeněk Chlup -

HOP regata – musím upřímně přiznat, že se mi tento citoslovečný název regaty nedaří chápat v celé jeho hloubce a absolutně netuším jak vznikl a co tím chtěl autor říci. Co však vím, a to naprosto přesně, že mě při nočním příjezdu na Nechranice, přinejmenším překvapil počet lodí (a to mile), který sem přijel závodit.

Závod byl vypsán pro lodní třídy Laser, Finn a 420 – závodníci těchto tříd bojovali o body do českého poháru, Evropy zde měly regionální pohár Čechy a přijeli i závodníci u nás exotické třídy 470.

V sobotu dopoledne to vypadalo, že Nechranice budou takový příjemný, pro Brňáky například 350 kilometrový, výlet. Na hladině vítr nefoukal, a snad i proto se závodní komise, čekající od rána na vodě, rozhodla kolem poledne odjet na břeh a dát přednost obědu. Na břeh však dojížděli již v docela silném větru, a tak to vypadalo docela absurdně. Za chvíli však již jachtaři pěti tříd závodili, a to na trati, která se ukázala jako perfektní, co se týče prolínání jednotlivých tříd. Foukal čerství vítr 5-10m/s s mohutnými poryvy a mnohastupňovými změnami, tudíž to byla docela zábava. Po třech rozjížďkách již nastal podvečer, ZK se však rozhodla písknout ještě čtvrtou rozjížďku, což je určitě chvályhodné, avšak i vysilující, a podle toho i vypadal večer v místních lokálech. Proti loňské veselici to byl velice slabý odvar.

Těm co ráno v šest zdrhl pes a absolvovali vytrvalostní běžecký trénink, neuniklo opravdu krásné ráno. Lovci kýčovitých obrázku se vydováděli. Na ty co vstávali v době, kdy otvírají oči normální smrtelníci, čekal už jen klasický zamračený, ovšem snesitelný, podzimní den. Na vodě to vypadalo na velkej mazec, nakonec však vítr byl přece jenom v síle snesitelnosti, odjela se pátá rozjížďka, nástup a dom.

V závodním poli Laserů, nechyběli, mimo jiné, závodníci ze země helvetského kříže, což dodalo závodu nadnárodní charakter. O vítězství bojovala hned pětice závodníků v konečném pořadí Smetana-Hrubý-Čutka. Stejně bodů jako třetí Čutys měli i čtvrtý Michal Bělunek a pátý David Blatecký. Z předvedených výkonů na vodě bych ještě zvýraznil kvalitní jachting dorostenců sedmého Guryči a devátého Jakuba Hořejšího.

Bezchybná byla organizace závodu a z dokonalosti bych navíc vypíchnul naprosté dodržení časového plánu, takže to celý bylo fajn.

Laser Standard - 23 lodí (CZE, SUI)
Hlavní rozhodčí Antonín Solfronk
Poř. Jméno Klub 1 2 3 4 5 Body
1. Radek Smetana Loko Plzeň 3 3 1 3 4* 10
2. Karel Hrubý YC Brno 6 1 7* 1 3 11
3. Jan Čutka DIM Bezdr DNC* 6 5 2 1 14
4. Michal Bělunek TJ VP FM 13* 2 6 4 2 14
5. David Blatecký YC Brno 2 4 3 5 7* 14
6. Lukáš Fikáček TJ VP FM 4 8 4 9 10* 25
7. Nikola Guryča ČYK 5 7 11* 7 8 27
8. Ladislav Hyrš M. Ostrava 12 DNF* 2 6 11 31
9. Jakub Hořejší YC Třeboň 21* 5 8 13 6 32
10. Matěj Černý Loko Plzeň 1 9 12 DNF* 16 38
11. Mirosl.Hořejší YC Třeboň 20* 10 9 15 5 39
12. Zdeněk Chlup YC Brno 8 11 13* 12 9 40
13. Jan Trdý Ol.Blansko 15* 13 10 10 15 48
14. Michal Černý Loko Plzeň 7 15 14 17 19* 53
15. Jakub Šenkýř YC SPN 22* 12 17 8 17 54
16. Václav Chmel Dvořiště 9 18* 15 16 14 54
17. Vlastimil Toušek YC ČSA 14 16 DNF* 14 13 57
18. Vlas.st.Toušek YC ČSA 19 14 16 11 21* 60
19. David Topiarz Praha 12 11 19 21* 19 20 69
20. Tomáš Gerlich Ba.Ostrava 16 17 19* 18 18 69
21. Jan Sedláček YC SPN 10 DNF* 20 20 22 72
22. Martin Schoud SUI 18 DNF* 18 DNC 12 72
23. Marek Plecitý J.Toušeň 17 DNF* DNC DNC DNC 89
DNC – nezávodil, DNF- nedokončil

O tom, jak na Hop regatě závodil její vítěz Radek Smetana:

O víkendu 14. – 15. 9. se na Nechranické nádrži konala Hop regatta. Tento závod byl posledním závodem poháru České republiky pro třídu Laser.

Na Nechranice jsem dorazil v neděli 8.9., tedy s týdenním předstihem. První zjištění nebylo vůbec příjemné a týkalo se komárů, zejména jejich počtu a aktivity, během deseti minut jsem měl ruce celé pobodané.

Celý týden jsem se věnoval tréninku na vodě, který jsem doplňoval vyjížďkami na kole. Nutno dodat, že jsem tu celý týden netrávil sám, společnost mi dělali Veronika Fenclová, Eva Matoušková a její přítel Ondřej. V pátek foukalo za celý týden asi nejméně, a tak jsem vypustil trénink na lodi a věnoval se pouze její přípravě. Odpoledne jsem si pak půjčil prkno. Na tom jsem se opravdu vyřádil a když jsme k večeru přidali ještě dvacet na kole, padl jsem večer do auta a spinkal až do rána jako nemluvně.

V sobotu ráno bylo jasné, že není kam spěchat. Předpověď byla slabý vítr ze severo-západu. Na vodě však foukal, nebo spíš nefoukal, vítr přesně z druhé strany. Komise sice propagačně vyjela, ale s ní jen pár netrpělivých, dokonce i já jsem zůstal na břehu. Teprve když se vítr otočil a slabě zesílil, začalo se trošku plašit. Ne dlouho, komise se totiž vymluvila na strach z bouřky, kterou asi viděla jen ona a jela se na břeh naobědvat. Podle mě museli mít knedlíky a pivo, protože když se konečně začalo závodit, bylo to celé utahané a polovinu času jsme na vodě pročekali. Ale nechci jen kritizovat, je třeba uznat, že trať se nakonec ukázala jako ne zcela špatná, i když klidně mohla být delší, alespoň pro třídy Laser a Finn. V první rozjížďce ujel hned na začátku Matěj Černý a s přehledem si svůj náskok zvyšoval až do cíle. Za ním se rozpoutala bitva, která se ukázala být pohřební pro mnoho favoritů, například Čuty se jel radši uklidnit na břeh a nedařilo se ani Epovi s Kodlem. Druhý nakonec dojel Davídek Blatecký, třetí já.

Druhou rozjížďku zahájil nejlíp Čuty a ve snaze kompenzovat si to DNF se usadil na čele, za ním kroužil Kodl, pak já a Epa. Všechno vypadalo jasně, jenže pak se Čuty těsně před poslední bójkou cvakl a já jsem si na stoupačce vyrazil na výlet do Kadaně, nebo co. Do čela se tak dostal Kodl a na dvojku Eped, já jsem si zavěsil další trojku a Čuty čtyřku.

Třetí rozjížďka se mi konečně povedla tak, jak jsem si představoval, druhý skončil Láďa Hyrš.

Poslední sobotní rozjížďku vyhrál opět Kodl, druhý byl Čuty, který jel tak, že nebylo kde ho předjet, zkoušel jsem to snad desetkrát!!!!! - a třetí jsem dojel já.

Večerní pohled na výsledky mě ubezpečil o tom, že jdu brzo spát. Vedl jsem o bod před Kodlem, ale měl jsem horší výčet rozjížděk, teoretickou šanci na vítězství měl ještě Davídek.

Nedělní ráno bylo sychravé a studené, jenže foukalo, a tak nám stejně nezbylo, než se nasoukat do neoprenku a šup na vodu. Na startu jsem se snažil hlídat si Kodla, což se mi docela dařilo, bohužel jen do poloviny stoupačky. Startovali jsme z pravé strany, zatímco Čuty z levé, která byla lepší, a tak měl už na startu náskok asi 30 metrů, na jedničce jeli za ním bratři Hořejší a Kodl. Trochu jsem si ho neuhlídal a na bojku jsem se dostal až asi na sedmém místě. Vepředu se mezitím děly věci, že jsem to snad nechtěl ani vědět. Potřeboval jsem, aby Kodl dojel nejlépe třetí. Když ale Kuba Hořejší udělal několik školáckých chyb, dostal se Kodl na druhé místo, a to se mi vůbec nehodilo. Nakonec mě zachránil Epa, od kterého bych to tedy opravdu nečekal, ten se totiž protáhl na druhé místo a Karla odsunul až na třetí. Výsledky závodu pak vypadaly tak, že jsem se štěstím nezměrných rozměrů vyhrál, druhý byl Kodl a třetí Čuty.

Ve výsledcích poháru to dopadlo tak, že ten největší mám doma já, druhý byl Epa a třetí Čuty. Pak nastalo nechutné skládání, balení, nakládání a odjezd směr domov, což pro mě znamenalo vstříc osudu na Západočeské Univerzitě. Na Boleváku jsme to pak ještě se trochu zalili se všemi přítomnými šampusem z vyhraného poháru. No a to je asi tak všechno, ještě asi dlužím vysvětlení, že Čuty je Honza Čutka, Kodl Karel Hrubý a Epa Michal Bělunek.

Radek Smetana (tohoto času již student ZČU).