LaserSat 25

Modrá stuha Dvořiště,
30.-31.8.2003

Mistrovství světa & Evropy Laser Radial 2003, Fraglia dela vela, Riva del Garda

Mistrovství Evropy Laser Standard, Split - Chorvatsko, 25.07.-02.08.03

Interpohár Orava + Mistrovství Slovenska Laser Radial

Veletržní regata, Brno,
16.-17.8.2003

Modrá stuha Plumlova 2003,
26.-27.7.2003

Mistrovství světa mládeže ISAF, 18.-25.7.2003, Madeira - Portugalsko

41. Beskydská regata, Žermanice,
17.-20.7.2003

Mistrovství České republiky 2003 Laser Radial, Lipno,
3. - 6.7.2003

Mistrovství Slovenska, Králová,
27.-29.6.2003

Šilhánkův memoriál,
28.-29.6.2003, Velké Dářko

SPRING CUP, Izola - Slovinsko

SERVIS LASER

INTERPOHÁR ORAVA + MISTROVSTVÍ SLOVENSKA LASER RADIAL
ORAVA - SLOVENSKO, 31.07.-03.08.2003,
2. závod Interpoháru 2003 lodních tříd Evropa, Laser Radial

- Radim Čudek -

Ráno jsem přijel na Oravu a mé srdce zaplesalo. Fouká 4 - 6 m/s. Což letos vidím asi poprvé. S radostí chystáme lodě a těšíme se na vodu. Jako tradičně to vypadá na český závod se slovenskou účastí (Evropa: 9x CZE + 3x SVK). Letošní zahajovací ceremoniál byl bohužel bez mažoretek. Ředitel závodu nás přivítal a pochlubil se se všemi významnými závody, které pořádali od napuštění Oravy a pan garant otevřel závod.

První dvě rozjížďky se jely před loděnicí, trať je slušně postavená, ani krátká ani dlouhá a vítr, sice slabší než ráno (3 - 5 m/s), lehce přeskakuje, ale naprosto pravidelně. Již v těchto dvou rozjížďkách se rozpoutal souboj o první tři místa mezi Jakubem, Katkou a Kristínou (samí dorostenci). Po druhé rozj. se vítr stáčí, lehce přidává na síle a rozhodčí stěhují trať do zátoky směrem na Polsko. Stojím u rozhodcovského hausbótu uprostřed postavené tratě a třeštím oči, protože v dálce stěží rozeznávám jednotlivé bójky, i když jsou vysoké 1 m. Délka každého kursu je třiapůl kiláku (původně jsem myslel, že to je aspoň pět). To znamená, že po prvním kole spolu bojovali o přední místa tři dorostenci potom 500m nic pak já s Janom opět 500m a boj mezi další částí severomoravské výpravy. Celkový čas této podvečerní rozj. 2,5 hod čistého času při větru 5 - 7 m/s, takže poslední přijeli na břeh skoro za tmy. Ovšem musím říct, že svezení to bylo krásné. Večer samozřejmě nemohl chybět večírek v baru a dokonce přijížděly ještě další výpravy závodníků např. Balzerovi.

V pátek od rána nefouká, jen občas někde se vynoří nějaký pšouk. Ovšem kolem poledne se vítr roztáhl po celé hladině a zesílil na 5 m/s. Komise na hausbótu stojí chvíli před loděnicí takže to vypadá, že trať bude rozumně kratší. Ale přece jen si vzpomněli, že je to stejný směr jako včera, a že v polské zátoce by to mohlo být delší. Takže jedem na velkou vodu a radílci, diváci, trenéři a doprovodi mají smůlu, nic neuvidí. Startujem první rozjížďku dne a fouká 6 - 8 metříků, ve druhém kole vítr zesiluje na 8 - 10, ale při nájezdu do kola třetího již opět zeslabuje na 6 - 4 a do cíle se, po třech hodinách, už jen ploužíme. Takže další start, po 45 min. pauze, byl již jen pokus a jedeme na břeh. Odpoledne vyžití představuje houbaření (nerostou), výlet do nedalekých termálů a pod. A přijíždí další závodník Ruda Lidařík. Večer je hlavní program závodu diskoška, pivko, guláš a ohňostroj.

Ráno se budíme do mlhy, která se kolem jedenácti zvedla a odkryla velkou flaksu. Tudíž se chytáme karet, poflakování a povalování. V poledne slyšíme výzvu pro členy výboru Slovenského svazu jachtingu, aby se dostavili na rozhodcovský hausbót, o půl šesté přichází zpráva z hausbótu že foukat už nebude. Pro dnešek je konec a hausbót v 18:00 odplouvá směrem k ostrovu, a co čert nechtěl, tlačen krásným stabilním větrem o síle 4 - 6 m/s. Večírku se dnes ujali slovenští kytaristi a bylo hodně veselo.

V neděli od rána se čeká na poslední start ve dvanáct. Vítr fouká jen u Námestova jinak nikde nic. O půl dvanácté to již vypadá, že nic a pomaličku, nenápadně začínáme balit. Ovšem rozhodcovská komise se nechce vzdát a ve třičtvrtě na dvanáct vyplouvá na vodu, vyzývá závodníky, aby se urychleně dostavili do startovního prostoru. Čluny jezdí zmateně po vodní ploše, neboť v těch sr... se nedá postavit normální trať, natož aby byla pořádně dlouhá, ak je tu zvykom. Takže finaři již sbalení odjíždějí domů ( i Ruda, který ani nesmočil), laseři a evropáři dobalujou, ti co to mají domů třista kiláků a víc skřípou zuby a na vodu vyplouvají opťáci a jedna evropa a do tohoto hemžení ještě mezi ně vjíždí parník. Většina startuchtivých lodí je tedy namístě startu, je za pět dvanáct, chvilka napětí.............tři výstřely a všichni se za obrovského potlesku diváků vracejí na břeh.

A proč pojedu i příští rok? Výlet za krásnou přírodou, pěkné dlouhé svezení, malé startovní pole zkrátka pěkný oddychový závod. A někdy nasbíráme i houby.

Výsledky - Evropa: 12 lodí (CZE,SVK)
1. Jakub Huček, 2.Katka Šmídová, 3.Kristína Griačová (SVK), 4.Radim Čudek, 5. Jano Varga (SVK), 6.Pavel Černý, 7. Marťa Widenková, 8. Iva Svobodová, 9. Jáchym Šnajdr, 10. Tomáš Beseda, 11. Peťa Černý, 12.Jozef Laco (SVK).

Výsledky - Radial: 10 lodí (CZE,SVK, POL)
1. Maciek Zyglowicz (POL), 2. Peter Tomasch (SVK), 3. Lukáš Zungovský (SVK), 4. Piotr Skuras (POL), 5. Jakub Pikor (POL), 6. Michal Anděl (SVK), 7. Andrej Šabo (SVK), 8. František Baláž (SVK), 9. Tomáš Ilnečík (SVK), 10. Jakub Nickel