LaserSat 25

Modrá stuha Dvořiště,
30.-31.8.2003

Mistrovství světa & Evropy Laser Radial 2003, Fraglia dela vela, Riva del Garda

Mistrovství Evropy Laser Standard, Split - Chorvatsko, 25.07.-02.08.03

Interpohár Orava + Mistrovství Slovenska Laser Radial

Veletržní regata, Brno,
16.-17.8.2003

Modrá stuha Plumlova 2003,
26.-27.7.2003

Mistrovství světa mládeže ISAF, 18.-25.7.2003, Madeira - Portugalsko

41. Beskydská regata, Žermanice,
17.-20.7.2003

Mistrovství České republiky 2003 Laser Radial, Lipno,
3. - 6.7.2003

Mistrovství Slovenska, Králová,
27.-29.6.2003

Šilhánkův memoriál,
28.-29.6.2003, Velké Dářko

SPRING CUP, Izola - Slovinsko

SERVIS LASER

MISTROVSTVÍ EVROPY LASER STANDARD
SPLIT - CHORVATSKO, 25.07.-02.08.2003
Koeficient 10

- Tomáš Gerlich -

Letos propůjčil evropskému šampionátu své neklidné vody Split. Do tohoto slunného místa jsem dorazil v sobotu po odpoledni. Po úspěšném proměření všech částí svého stroje jsem byl zaregistrován a obdržel jsem tašku plnou překvapení - tričko, propagační materiály sponzorů a nálepky s číslama, které se musely lepit na bok lodi. Nálepky dokázaly pokroutit nervíkama nejednomu jachtaři jednak proto, že vytvořili na špici neúhledné bublinky a také proto, že se stále odlepovaly.

Neděle slibovala practice race na jednu hodinu. Tuto rozjížďku pojal každý velmi rekreačně a raději šetřil síly na pondělí, což byl první závodní den. Každý den se měly odjet dvě rozjížďky, do čtvrtku se jednalo o kvalifikaci, a potom další čtyři rozjížďky jako finále. Konec závodu byl naplánován na sobotu odpoledne. Jelikož nás bylo 102 juniorů a 120 dospělých, byli jsme rozděleni na skupiny. Tratě byly sice dlouhé, ale zase se jezdily jen na dvě kola - byly to trapezoidy s vnitřním a vnějším okruhem.

V pondělí bylo horko, teplo a vedro a 222 laserů se strojilo zbytečně, protože nefoukalo, a tak nám nezbylo než dospat do dalšího dne. V úterý bylo teplo, vedro a horko, ale kromě toho také foukalo, z mého pohledu vítr JZ o síle 8m/s, ale pro jezerního jachtaře velké vlny. V první rozjížďce se Radek Smetana umístil na 14. místě v zelené skupině. Já jsem se v červené po první stoupačce podíval k dvacátému místu, ale během dvou zaďáků jsem padal a padal, až jsem dopadnul na 49.místo. Následovala další rozjížďka, ve které byl v dospělých nejúspěšnější Michal Bělunek, když dojel na 28. místě a v juniorech zajel Kuba Šenkýř pěknou rozjížďku s číslem 36. Potom se vítr otočil a pořád zesiloval a já jsem zajel svoji nejlepší rozjížďku - 37. místo. Do přístavu jsme to měli na hodinovou stoupačku a dojížděli jsme za tmy, takže skupina po nás se řídila snad už jen světly od majáků. Ve středu jsme odjeli jen jednu rozjížďku v silnějším větru. Seniory nejlépe potrápil Martin Trčka, když protnul cílovou čáru na 20. místě, a v juniorech zasadil Ivan Šenkýř sedmnáctku. Na večer byla naplánována společenská akce spojená s recepcí a volbou Missák Laser 2003. Naše barvy hájil Kuba Šenkýř, ale bohužel nepostoupil do užšího finále. O finálové desítce rozhodly místní dívky, které vybraly 10 finalistů, s nimiž se poté podílely na jednotlivých disciplínách. První byl rozhovor na jevišti, následoval tanec a nafukování balónků pod tričko a končilo to striptýzem. Vyhrál to Němec, druhý byl Portugalec, třetí Slovinec, čtvrtý Chorvat a pátý Řek poslední disciplínu bojkotoval. Každý vyhrál nějakou cenu. Po skončení této akce se jim hlouček jachtařů rozpadl a flashband hrál sám pro sebe, všichni asi něco cítili ve vzduchu a tak šli brzo spát. Čtvrtek byl větrný a my jsme odjeli další tři rozjížďky. V juniorech si nejlépe s vlnama poradil Radek Smetana a dostal se tak do zlaté skupiny. V seniorech se rozhodně nemusel stydět Jan Čutka, protože si dojel pro dvacáté místo v rozjížďce. Po čtvrtku se tedy udělala velká tlustá čára a před ní zůstal jen Radek Smetana, ostatní byli stříbrní. V pátek jsme strávili celý den na vodě a nerozumím faktu, že jsme neodjeli ani jednu rozjížďku, přestože na našich rybnících bychom na tento vítr ujeli i mistrovství. Sobota pak už dovolila jen jednu rozjížďku a Mistrovství Evropy mohlo být slavnostně ukončeno. Chorvati měli hned tři důvody k radosti - titulu Mistra Evropy se dočkal Vasilij Zbogar, kdož je sice Slovinec, ale závodí za místní jachtklub, vicemistrem Evropy se stal Chorvat Mate Arapov a juniorskou část vyhrál Chorvat Ivan Kljakovic-Gaspic.

Na závěr bych rád kladně ohodnotil práci našeho týmu na motorových člunech, díky které jsme neměli starosti, když jsme potřebovali odtáhnout na start nebo do přístavu, když jsme měli žízeň nebo nám byla zima. Subjektivně se mi tento závod velice líbil, i když mě přesvědčil o rozdílnosti jachtingu na jezeře s četnými poryvy a na moři se stálým větrem a velkými vlnami.

Výsledky muži: 120 závodníků
Poznámka: Uvádím výsledky včetně závodníků mimoevropských. Výsledky pouze Evropanů jsou pod jménem závodníka.

Senioři: (120 lodí)
1. SLO Vasilij Zbogar
2. CRO Mate Arapov
3. AUS Michael Blackburn
4. POL Maciej Grabowski
5. GBR Paul Goodison
.....
86. CZE Martin Trčka
105. CZE Jan Čutka
113. CZE Michal Bělunek

Junioři: (102 lodí)
1. CRO Ivan Kljakovic-Gaspic
2. FRA Jérémie Steyaert
3. GRE Mihalis Koulianos
4. POL Artur Wilandt
5. CRO Tonci Stipanovic
.....
44. CZE Radek Smetana
78. CZE Ivan Šenkýř
95. CZE Jakub Šenkýř
100. CZE Tomáš Gerlich