LaserSat 25

Modrá stuha Dvořiště,
30.-31.8.2003

Mistrovství světa & Evropy Laser Radial 2003, Fraglia dela vela, Riva del Garda

Mistrovství Evropy Laser Standard, Split - Chorvatsko, 25.07.-02.08.03

Interpohár Orava + Mistrovství Slovenska Laser Radial

Veletržní regata, Brno,
16.-17.8.2003

Modrá stuha Plumlova 2003,
26.-27.7.2003

Mistrovství světa mládeže ISAF, 18.-25.7.2003, Madeira - Portugalsko

41. Beskydská regata, Žermanice,
17.-20.7.2003

Mistrovství České republiky 2003 Laser Radial, Lipno,
3. - 6.7.2003

Mistrovství Slovenska, Králová,
27.-29.6.2003

Šilhánkův memoriál,
28.-29.6.2003, Velké Dářko

SPRING CUP, Izola - Slovinsko

SERVIS LASER

Mistrovství světa open & Mistrovství Evropy Laser Radial 2003
Fraglia dela vela, Riva del Garda,
Itálie; 25.07.-01.08. 2003, koeficient 12

- Zdeněk Chlup -

Stránky závodu: http://www.fragliavelariva.it

Pocit velké radosti. "2003 Laser Radial World Championship - Riva del Garda, Italy". Takový účinek ve mně vyvolal tento stručný titulek, když jsem asi před rokem zjistil, kde se koná Mistrovství světa Radiálů. Bylo jasné, že nás čeká země s tisíciletou kulturou a atmosférou, která se vryje do každého, že nás čeká pohostinnost temperamentních, ale přitom nehektických Italů, a že šance na solidní jachtařský výsledek je mnohonásobně vyšší, než kdyby se šampionát konal v bouřlivých hladinách některého ze světových oceánů. Všechna tato očekávání se potvrdila.

Městský rozlehlý park byl vyhrazen pro ty účastníky závodu, kteří nebydleli v hotelech či kempech. Krásným prvkem parku byly mnohaleté stromy, které zažily hodně velkou část minulého století a nás teď chránily před intenzivním sluníčkem. Hned za parkem leželo centrum města s desítkami tajemných uliček a stovkami osobitých krámků, pizzerií a vináren, na nábřeží místní umělci do pozdních nočních hodin malovali portréty a karikatury turistů a celou atmosféru podbarvovaly sbory hudebníků pějících na každém nároží, jelikož v Rivě právě probíhal hudební festival. Z Rivy pak stoupají strmé 1200m vysoké fascinující skály dodávající kolorit celému místu, Riva - důstojné místo pro konání Mistrovství světa.

Jeden z nejdůležitějších předpokladů pěkného mistrovství splnili sami závodníci - přijelo 50 žen a 231 mužů z 35 zemí a 5 kontinentů. Formát závodu byl naplánován na šest dní, každý den dvě rozjížďky v odpoledních hodinách. Bohužel dvakrát vše nevyšlo jak psala litera plachetních směrnic, a tak se resty doháněly v hodinách dopoledních. Vše se povedlo, odjelo se všech 8 kvalifikačních rozjížděk i čtyři finálové. Ženy závodily v samostatné skupině, muži byli v kvalifikačních rozjížďkách rozděleni vždy do tří asi osmdesátičlenných skupin, ve finálové části pak první třetina do skupiny zlaté, druhá do stříbrně a zbytek do finále bronzového.

Hustota na startu vzhledem k délce startovní čáry byla velká, a proto se nám někdy podařilo odstartovat i z osmé lajny a hodnocení těchto rozjížděk pak určitě nepatřilo do množiny "dobrý". Bylo však poměrně dost i startů zdařilých, a potom se českým Radiálistům podařilo slušně zajet v několika rozjížďkách. Víťa Lachner zajel 7, 13, 17 a skončil ve zlatém finále s konečným umístěním na 66 pozici. David Blatecký měl v kvalifikaci tři rozjížďky do dvacítky, ve stříbrném finále pak všechny a skončil 11 ve stříbrné skupině, respektive 88 v celkovém hodnocení. Mikešovi se tradičně dařilo v rozjížďkách se slabším větrem, v nichž šupl 11, 12, o chlup mu uniklo zlaté finále, ve stříbrném zlomil špičku, což mělo za následek pád, který se zastavil až na 140.místě. Nalejme si čistého vínka, protože to jde Čechům docela pěkně, a v souladu s IN VINO VERITAS si přiznejme, že pokud fouká silnější pravidelný vítr, je český závodník (bez ohledu na lodní třídu) spíše součástí pelotonu sledující ty nejlepší v uctivé vzdálenosti zezadu. Na Gardu však v několika rozjížďkách přišel vítr, který uměli využít závodníci odchování Brněnskými, Jedovnickými, Boleváckými, Regenťáckými,… protivětry a v těchto rozjížďkách jsme právě zajeli nejlepší umístění. Úžasný poryv se podařil najít mě, kdy jsem nectil Garďácký zákon, "ke skále a obrat na bojku" a ze čtyřicátého místa jsem napral extrémek od skály, abych na bočáka dojel se stometrovým náskokem na horní bojku sledujíc jak se svět trápí u skály. Chilan mě však během tří minut dojel a nějak nedokázal pochopit, že já s ním bojovat nebudu, a ať si táhne. Tím, že jsem nekladl odpor, jsem ho snad vykolejil natolik, že netrefil další bojku, a to i přesto, že vyhrál několik předešlých rozjížděk. Důsledek byl jasný: Chlup zase vedl. Netrvalo však dlouho a na posledního bočáka kolem mě Chilan zase projel jako bych byl zastaralý trabant a on supermoderní BMW. Po těchto epizodkách se ani moc nedivím, že si v závěrečné krátké stoupačce nehlídal závodníka s označením CZE, ale raději třetího Poláka. Ale to neměl dělat….. Vím, že štěstí hrálo hlavní roli, ale vyhraná rozjížďka moc potěšila. K tomu jsem zajel ještě sedmičku, což stačilo na zlaté finále a v konečném hodnocení jsem skončil na 56.místě. Subjektivní hodnocení výkonu českým závodníku - velice slušný výsledek. Mistrem světa se stal Chorvat Aron Lolic. Celkem se odjelo 12 rozjížděk: 4 slabý vítr (2-5m/s); 5 středně silný (6-10m/s); 3 silný (12-15m/s).

Ženskou část mistrovství vyhrála suverénně sympatická Polka Katarzyna Szotynska. Nás nejvíce zaujala monacká kněžna a Mikešova Němka. Česká Radiálistka v poli většinou plnoštíhlých chyběla.

Garda je rájem surfařů. K příjemným chvilkám jinak dlouhých stoupaček patřilo jejich povzbuzování v řeči české, protože právě Češi zde tvoří nezanedbatelnou skupinu. Když jeden ze surfařů předvedl povedený pád před ambiciózního Australana, který ho ocenil slovy "Fuck you!", potěšila i věta vynořujícího se surfaře "Jen se neposer, ty blbečku." Početnou menšinu závodníků účastnících se mistrovského závodu tvořili i veteráni a zaujal nápis na jejich autě: "Utečte z domova důchodců, zemřete na svém Laseru!"

Doprovodný společenský program tvořil každodenní výdej typických italských těstovin s roztomilým názvem "Pasta" a vyvrcholením byla Pizza party v místní vyhlášené Pizzerii.

Italové a Gardo: "Děkujeme" ; Příští rok se Mistrovství světa Radiálů uskuteční v australském Brisbane a Mistrovství Evropy pak v Irsku.

Závěrečný komentář se skrytým kontextem k českým závodům; pravidlo 42 - nedovolený pohon:

Mezi 280 Radiálistů a Radiálistek bylo během dvanácti rozjížděk rozděleno 164 penalt, penalizováno bylo 116 závodníků, z toho osm jich bylo vyloučeno ze závodu, a to i přes fakt, že po většinu závodu foukal vítr označovaný u nás termíny "středně silný", popřípadě "silný". Nejvíce bylo trestáno dokvedlávání na startu, zhoupnutí do cíle a jízda na stoupačku, paradoxně nejméně penalt padalo při kurzech na zadní vítr.

Výsledky muži: (231 závodníků)

1. Aron Lolic (CRO)
2. Jake Bartrom (NZL)
3. Karlo Krpeljevic (CRO)
…..
16. Stephen Cockerill (GBR) – vypadá jako Evropář Venca Novotný
24. Bertram Fischer (AUT) – vítěz Pálavské regaty Home credit 2003
56. Zdeněk Chlup (zlatá skupina)
66. Vít Lachner (zlatá skupina)
88. David Blatecký (11.místo stříbrná skupina)
140. Michal Černý (63.místo stříbrná skupina)

Výsledky ženy (50 závodnic)

1. Katarzyna Szotynska (POL)
2. Krystal Weir (AUS)
3. Jeanette Dagson (SWE)
….
10. Alexia Palmer (MON) – nejhezčí z nich, pracovní označení „monacká kněžna“