Mistrovství Evropy Laser Standard 2001 (senioři, junioři)

Servis

Regionální pohár Morava & Velká cena Lasersatu

LIPNO, 30.8.-2.9., YC CERE, KOEFICIENT 6

- Zdeněk Chlup -

Mistrovství České republiky 2002. Díky tomuto motivačnímu názvu regaty se na Lipno sjíždějí již od neděle až do středečního večera silně zastoupené laseristické týmy nejen z celé České republiky, ale také dalekého Slovenska a jeden Rakušák z Dolního Dvořiště.

ČTVRTEK

Po slavnostním nástupu, kde jsme se dozvěděli, že nás čekají krásné závody, vyjíždí na lipenskou hladinu 33 Laserů, které po třech nekonečně dlouhých kolech posílá hlavní rozhodčí Gustav Procházka třemi výstřely na břeh, a vychází tak předpověď místního meteorologa-prognostika, že odpoledne se studená fronta nad Lipnem zastaví a zůstane jenom studená.

Jedinými sportovními výsledky čtvrtečního dne proto zůstává beach volejbalový podvečerní turnaj na místním beach hřišti, v jehož beach písku se nacházelo nezanedbatelné množství ostrých kamínků, kamenů a balvanů. Vítězi se stali Davídek s Terezkou.

Večer se většina laseristického světa vydala do rockbaru v Černé, menšina do místního letního kina na romantiku z produkce USA. Film se skutečně vydařil, skončil nakonec přeci jen happy-endem, i když to dlouho vypadalo špatně, a se všemi dvěmi diváky, kteří zůstali až do konce, jsme si o něm celou cestu zpátky povídali.

PÁTEK

V pátek se už přeci jenom závodilo ve slabším větru 2-5m/s a pard brněnského jachtingu Martin Pospíšil šel po dvou rozjížďkách suverénně do vedení. Třetí rozjížďce vítr přestal přát a byla zrušena, vedl ji opět, stejně jako ve čtvrtek, již těsně před cílem Lukáš Fikáček. Nemůžu vylíčit jeho nadšení, když se nad Lipnem rozezněly tři klaksony.

Večer většina opět trávila v rock baru, menšina v hospůdce v Bližné, kterou Mapos těsně před půlnocí opustil a vydal se za mládím rock baru. Ráno líčil se svatým zápalem v očích, jakej to byl odvaz a prý nepamatuje, že by to někdy holkám slušelo tak, jak jim to sluší teď.

SOBOTA

Konečně. Proslulé lipenské počasí dorazilo- déšť, zima a vítr 5-10m/s. Ve třech rozjížďách se prosazují tradiční bušáci, nejlépe si vede trio Trka, Kódl a Smeták. Ve čtvrté rozjížďce (celkově šesté) vítr polevuje, což je šance pro brněnskou mafii, která ji 100% využívá.

Na otázku, kdo bude mistrem po plánovaných dvou nedělních rozjížďkách, neexistuje jednoduchá odpověď. Po dvou bodech je seřazeno kvarteto Trčka-Hrubý-Bělunek-Pospíšil, zcela mimo hru nebyl ani pátý Milan Hájek, teoretickou šanci měli i další závodníci.

NEDĚLE

Předpovídaný silný vítr 6-10m/s měl sílu jen 2m/s a po první otočené bojce zmenšil svoji výkonnost o další dva metry. Lukáš Fikáček je opět na špici, tentokrát na druhém místě. Druhé místo není sice první a hledání paralel bývá ošidné, přesto však přišly opět tři klaksony. Ve 12 hodin byl naplánován poslední možný start, a když už to vypadalo že je rozhodnuto, začalo se startovat, a to doslovně za 5 minut dvanáct.

V rozjížďce o titul neponechal Karel Hrubý nic náhodě a vyhrál ji stylem start-cíl. Aby se mohl radovat, potřeboval aby Trka dojel nejlépe třetí. Ten se však po dvou kolech dostal na druhé místo a obhájil tak pro své jméno přívlastek nejlepšího jachtaře České republiky, zároveň se stal nejúspěšnějším Standardistou v krátké české historii, protože vyhrát 3x MČR se zatím nikomu jinému nepodařilo. Stříbro má zcela zaslouženě po skvělém výkonu Karel Hrubý, třetí skončil tradiční okupant medailových míst Michal Bělunek. V kategorii juniorů (do 21let) vyhrál velmi vyrovnaně jezdící Jan Čutka, nejúspěšnějším dorostencem (do 18let) pro rok 2001 je Radek Smetana.

Cere regata (MČR Standardů) měla opět velmi vysokou sportovní i společenskou úroveň a ve většině případů nastavila zrcadlo skutečné výkonnosti všech závodníků, protože se odjelo poměrně dost nelaufových rozjížděk, a to jak v silném, tak i slabším větru.

Fotografie, které pořídil Tomáš Tůro fotoaparátem NIKON naleznete v naší Galerii.