Inovace na Laserech vstoupily v platnost

Mistrovství České republiky Laser Standard 2001

Masters Laser Grand Prix 2001

Výsledkový servis

HOP Regata

MČR Finn

Pohár ČR Standard 2001: summary

Modrý hrozen

Pohár ČR Radial 2001: summary

O jedovnického kapra

Cena BC MCHZ

Mistrovství Evropy Laser Standard 2001 (senioři, junioři)

Servis

Regionální pohár Morava & Velká cena Lasersatu

 

   

POHÁR ČR 2001 RADIAL: summary

- Martin Pospíšil -

Foto: Marta Blatecká

Kdo to vlastně jsou čeští Radiálisté. Ke skupině Laseristů standarďáků, ubíjejících na Radiálech volné víkendy, přibylo mnoho mladých závodníků ze třídy Optimist, kteří ve slabším větru zle dotírají na zkušené bojovníky. Z řad rakváčů (masters) se do Radiálů také tlačí silná konkurence, jako například náš předseda svazu jachtingu Karel Bauer a nejlepší laseristický fotbalista Dušan Černý, jehož Radiálová plachta měří až 7 m2.

Děvčata se nám ze třídy nějak odlila na Evropy. (Posledním ortodoxním dívčím zastáncem Lasera zůstala už jen Lucka Maposka, která zatím prohlašuje, že na Evropu nikdy a tátovu loď že zabavuje pro sebe.) Přičítám to nedůslednému harašení a nedostatečnému vábení mladých Laséráků. To na Evropách je systém chytře vymyšlen a každý ví, kolik bodů za poctivou práci může do celostátního bodování utržit. Laseristé se však nevzdávají a již vznikají první smíšené zamilované páry. Japonec by řekl, nemusí pršet, jen když kape.

Ale zpět k naší nejvyšší soutěži. Vypsáno bylo 6 závodů, na Máchově jezeře, na Mlýnech, Nechranicích, Dářku, Bezdrevu náhradou za zprivatizovanou Rozkoš a na závěr opět na populárních Nových Mlýnech.

Na úvodním Mácháči se začalo hned ve velkém stylu a při účasti skvělých 17 lodí v soubojích kolem ostrůvku zvítězil Zdenek Chlup před Davidem Blateckým a Honzou Hlavsou.

Na Nových Mlýnech se pak po vyrovnaném výkonu i po odpadnutí favoritů ve třetí skoronoční rozjížďce, kdy mnozí byli odvolávání mobilními telefony přímo z  hospod a vinných sklepů, zvítězil Vít Lachner před Zdenálem a Maposem.

Následovali Nechranice, kde zrající formu potvrdil Zdenek Chlup před Martinem Pospíšilem a Lachym.

Na Velké Dářko se těsně před Mistrovstvím ČR sjelo jen 10 lodí, zatímco ostatní odpočívali nebo již ladili formu na Lipně. O co méně bylo lodí, to vynahradil vítr a pořadí po konečně plném počtu 5 rozjížděk (minulé závody se ušmudlaly vždy sotva 3 kousky) opět radoval z vítězství Zdeněk před Lachym a Maposem.

Na mistrovství po loňském překvapení Radiálů Milanu Hájkovi převzal titul favorizovaný Zdenál před Martinem Záchvějem z Dukly Praha, dorostenecké zlato pak Vít Lachner před Michalem Černým a Markem Vaňurou, všichni 3 se nyní připravující ve sportovním centru mládeže YC CERE.

Nad Bezdrevem stála tlaková výše a rozhodčímu Karlu Lukschovi (závodícímu masters) se podařilo přilákat a beze zbytku využít (na 1 plnohodnotnou rozjížďku) nádhernou prázdninovou bouřku, ve které trenér vyučoval, jak bouřka přichází zleva a stáčí se doprava.

Na závěrečných Mlýnech se krom kopané a jedné utrápené rozjížďky také vyhlašoval pohár ČR Laser Radiál 2001. S velkou převahou zvítězil Zdenek Chlup z YC Brno před Vítem Lachnerem ze Spolany Neratovice, který byl současně prvním dorostencem. Třetí byl masters Mapos před celkově bramborovým a třetím mužem Davidem Blateckým. O další dorostenecké medaile se podělili bratři Matěj a Michal Černí, následováni objevem sezony ultralehkým Markem Vaňurou. Dorostenci jsou ze stáje YC CERE, známém to lovci talentů. Její přípravné kempy a soustředění letos nastartovali novou vlnu vzestupu výkonnosti českých Laseristů.

S dorostenkami Aničkou Černou a Terezou Kubíkovou a začátečníkem Dušanem se pohárové soutěže zúčastnilo skvělých 22 závodníků a Radial v ČR tak pomalu dotahuje náskok a popularitu olympijského Lasera. A to ještě nepřišel hlavní nápor odrůstajících Optimistáků (dravců z dětských lodiček Optimist International).

Ti se budou divit až uvidí, jak se dá na Laseru mávat plachtou. Kam se hrabe rudlování kormidlem a pumpování. Rozhodčí mají z trénovaných svalnatých sportovců zřejmě strach, a tak tolerují a tolerují( ti v cizině zas rozdávají penalty). Občas propagačně vyhodí nějakého nešťastníka z chvostu závodního pole, který se nechal rozhoupat vlnami a jsou uspokojeni, že pro věc udělali maximum. No hlavně, aby až se začne plachtit v rámci pravidel o pohonu lodí, nevynechalo závodníkům srdce nebo jim nedošel dech. Večerní rozjížďky na baru totiž přitvrzují a alkoholický oběh každému sportovci neprospívá.

Konec bědování přestárlého kmeta. Vzhůru do nové sezony 2002, kdy nás čeká mistrovství Evropy Radiálů, pořádané za humny na rakouském Neusidlersee a mnoho dalších skvělých závodů i zážitků na Laseru !