LaserSat 27

Regionální poháry - koef.3

Závody místního významu

ZAHRANIČNÍ ZÁVODY

Modrá stuha Plumlova,
PLUMLOV,
24.-25.07.2004

MČR LASER RADIAL, Youth CERE Regatta 2004, LIPNO-HRUŠTICE,
03.-06.07.2004

ŠILHÁNKŮV MEMORIÁL,
VELKÉ DÁŘKO,
26.-27.06.2004

POHÁR ELEKTRÁREN,
NECHRANICE,
19.-20.06.2004

CENA ŠUMAVY,
LIPNO,
05-06.06.2004

JIHOČESKÝ POHÁR,
DVOŘIŠTĚ,
29.-30.05.2004

MEMORIÁL BRUNO HÁMY,
MÁCHOVO JEZERO,
22.-23.05.2004

PAVLOVSKÁ REGATA,
NOVÉ MLÝNY - PAVLOV,
15.-16.05.2004

Pálavská regata Home credit 2004,
Nové Mlýny - Pavlov,
07.-09.05.2004

CERE REGATA,
LIPNO,
03.-05.09.2004

Pohár ČR - VELKÁ CENA OPTIMIST,
NOVÉ MLÝNY - PAVLOV,
01.-02.05.2004

Sportovní centrum mládeže

OLYMPIJSKÉ HRY 2004

Příručka pro rodiče a doprovod

Laseristé jsou nejnafoukanější jachtaři

Závodní pravidla jachtingu 2005-2008 - změny

SERVIS & INFO

Regionální poháry - koef.3

Jetty regata
JEDOVNICE, 03.-04.04.2004
YC ČKD Blansko, 1. závod regionálního poháru Morava LT Laser

Laser - lodí 9
1. Martin POPSPÍŠIL
2. David BLATECKÝ
3. Karel HRUBÝ
Další pořadí: 4. Petr Zimák, 5. Jan Trdý, 6. Jan Holotík, 7. Polda Trdý, 8. Radek Palisa, 9. Marek Horáček


Memoriál Hynka Švédy
JEDOVNICE, 24.-25.04.2004
YC ČKD Blansko, 2. závod regionálního poháru Morava LT Laser
1. závod regionálního poháru Morava LT Evropa

- Lenka Crháková -

Jak už bývá v poslední době milým zvykem, krásné slunečné jaro se o víkendu pravidelně mění v podzimní plískanice s teplotou mírně nad nulou. Proto nikoho nepřekvapilo, když nám oblíbená zpravodajka ČT1 Taťána Míková sdělila, že z pátečních 24 stupňů se v sobotu stane krásných 4-8 stupňů plus trvalý déšť. Některé silnější povahy uklidňovalo, že Taťána s laškovným úsměvem určeným všem jachtařům doplnila, že foukat bude v nárazech 15-20 m/s. Tak jsme se na závod Memoriál Hynka Švédy v Jedovnicích řádně připravili, důležité bylo hlavně teplé spodní prádlo. Ti, co přijeli už v pátek, se zahřívali kvalitně také zevnitř, ale to je pořád dokola stejná písnička. Mě nejvíce mrazila představa, že jsme přemluvili i ty nejmladší opťáčky, aby také přijeli, a zahájili tak svou závodní kariéru příjemným závodem, kde vždy svítí sluníčko a fouká maximálně vítr kamarád. Po první rozjížďce, kdy většinu opťáků vytahovala jak králíky z vody záchranná služba, hl.rozhodčí Polda usoudil, že bude lepší, když opťáci budou na břehu soutěžit ve hře na schovávanou.

Mezi Evropáři a Laseristy kolovalo nekompromisní rozhodnutí "hlavně stihnout hokej". Ten ale začínal už ve 4 odpoledne, a tak chtě nechtě závod musel stranou. Proto se všichni (až na Mapose a Kubíka) až neobvykle brzo sešli na startu 1.rozjížďky. Naši borci (rozuměj Mapos a Kubík) se v plné formě dostavili až na start rozjížďky druhé, v domnění, že 1. je jasná škrtačka. To se Michalovi ovšem záhy vymstilo. Na halze nám předvedl (podle některých až směšný) divadelní kus s efektním pádem do vody, přičemž ho podle jeho vyprávění bodlo ráhno, potom ho bodla pína do oka a já nevím co všechno ho ještě kam bodlo, jisté je, že tuhle agresivní loď by měl odvézt do zoologické zahrady a koupit si něco klidnějšího a méně dravého. Michala tato příhoda zklamala natolik, že další rozjížďku už se nedostavil a svůj neúspěch zapíjel v hostinci "U šedýho vlka". Byl určitě velmi šťasten, když mu tam večer přišli dělat společnost hudební skupina Nerwaři, složená z početné skupiny jedovnických vaurienistů, kteří mu jistě znovu vykouzlili na tváři spokojený úsměv zaručeným songem "Bylo nás tam roku onoho,johoho…"¨

No ale zpět k závodění, odjeli jsme tedy 4 rozjížďky, přičemž skoro ani jedno oko nezůstalo suché, neboť se všichni nekontrolovaně zanořovali do rozbouřených jedovnických vod. Hokej jsme naštěstí stihli a jelikož jsme vyhráli, spokojeni byli nakonec všichni. Večer kolovala zaručená zpráva, že v neděli už tolik foukat nemá, což nám dovolilo v klidu usnout. Místo sluníčka nás však probudilo pištění výtahů těch nezodpovědných evropářů, co si to sakra neumí kolem toho stěžňa vomotat sakra. Úsměv na rtech mi ztuhl, hlavně když jsem zjistila, že se nemůžu skoro ani pohnout. No závod je závod, a tak jsme dali ještě další 3 kusy, naštěstí v o něco slabším větru.

Tak tak to tedy bylo a kdo tomu nevěří, je to čistě jeho věc a já na nikoho ohledy brát nebudu a žádné stížnosti nepřijímám.

Evropa - lodí 8
1. Marek SMĚŠNÝ
2. Lenka CRHÁKOVÁ
3. Karolina TRENZOVÁ
Další pořadí: 4. Robert Balzer, 5. Lucie Pospíšilová, 6. Libor Smítal, 7. Michal Kubík, 8. Matěj Holyszewski

Laser - lodí 10
1. Karel HRUBÝ
2. Zdeněk CHLUP
3. Martin POSPÍŠIL
Další pořadí: 4. David Blatecký, 5. Jan Trdý, 6. Petr Zimák, 7. Tomáš Hlavsa, 8. Jan Hlavsa, 9. Radek Palisa, 10. Marek Horáček


Bohemia regata
BOLEVÁK, 17. - 18.04.2004
YC Loko Plzeň, Plánovaný 1. závod reg. poháru Čechy LT Laser

Laser - lodí 4
1. Petr DRAHORAD
2. Michal ČERNÝ
3. Ondřej ŠEDA
Další pořadí: 4.Dušan Černý


Přebor středočeského kraje
ORLÍK, 26. - 27.06.2004
YC Spolana Neratovice, 2. závod regionálního poháru Čechy Laser
Přebor středočeského kraje, koeficient 4

Laser - lodí 5
1. Ivan ŠENKÝŘ
2. Jan SEDLÁČEK
3. Marek PLECITÝ
Další pořadí: 4. Jakub Šenkýř, 5. Josef Koudelka


Cena Domanína
SVĚT, 07. - 08.08.2004
3. závod regionálního poháru Čechy Laser

Závod se neodjel z důvodu neúčasti závodníků.


42. Beskydská regata
ŽERMANICE, 30.7. - 01.08.2004
YC TJ VP Frýdek-Místek , 1. závod Interpoháru 2004, koeficient 5 (Laser, Laser Radial), koeficient 1 (Evropa)

- Luboš Hofmann -

Zpráva delegáta ze závodu Beskydská Regata

Závod CTL 2423 / 2004 se konal ve dnech 30.července až 1. srpna. Pořadatelem tohoto mezinárodního závodu, který je součástí Interpoháru, je již po mnoho let Yachtclub Frýdek-Místek na Žermanické přehradě.

Závod, který je uprostřed prázdnin, má 3-denní průběh a nikdy na něm neschází početné pole Slovenských a Polských závodníků. Ostatní Evropské národy se v závodním poli během let různě prostřídávají. Pořadatel věnuje přípravě tohoto závodu spoustu osobního času mnoha svých členů. Řízení týmové práce má na starost Jirka Bělunek a dlouhé roky je měl také zesnulý předseda klubu Břetislav Hrubý.

Společenská stránka tohoto závodu, která je mnohdy našimi kluby při pořádání závodů podceňována, je důležitým faktorem zviditelnění českého jachtingu. Při tomto závodě si tak plně uvědomíte sílu propagace a mnozí z nás (členové klubů odjinud) mohou nejen závidět, ale také se i poučit. Svojí účastí a slovem to jednoznačně na fóru zahajovacího ceremoniálu potvrdili zástupci hejtmana severomoravského kraje, starostové Frýdku-Místku a Lučiny a také sponzoři významných firem oblasti. Účast zástupce svazu na takovémto závodě a jeho vystoupení (v mém případě delegáta), je samozřejmou povinností.

Závodu se letos zúčastnilo o něco méně závodníků a tak jich do obvyklé stovky několik scházelo. Závodilo se v jednoposádkových třídách Finn, Laser classic a radial, Evropa a Optimist. Na stupních vítězů pak čekalo pro ty nejlepší 15 nádherných pohárů a k nim i 15 hodnotných cen.

V pátek se uskutečnily během odpoledne 3 rozjížďky, v sobotu z více odstartovaných jen 2 a neděle již byla tak letní, že se dalo pouze balit či odpočívat. Rozhodnutí uspořádat závod jako 3-denní se tedy opět vyplatilo, 5 rozjížděk je objektivní pro vyhodnocení nejlepších. Atmosféra celého závodu byla přátelská a drobné prohřešky řešili závodníci přímo na vodě. Komise tak neobdržela ani jeden protest či žádost o nápravu. Práce závodní komise byla na vodě rozdělena na 3 motorové čluny. První se startovním stožárem, prováděl veškeré starty a ty probíhaly bez problémů. Druhý člun obhospodařoval bójky a dění v závodním poli včetně pravidla 42. Třetí člun měl zodpovědnost za řádný zápis průběhu cíle jednotlivých rozjížděk a jejich vyhodnocení.

Organizace tak byla bezchybná a narušit ji mohly jen povětrnostní schválnosti, což se také bohužel několikrát v průběhu závodu stalo. Počasí bylo velice teplé, příjemně letní a vítr, foukal-li, pak byl od 3 do 5 ti metrů/ sec., v poryvech občas i mnohem silnější. Voda v jezeře vyzývala ke koupání a to i během závodu.

Večerní program, který provázel tento mezinárodní závod byl jeho pořadateli pečlivě připraven a všemi účastníky pochvalně hodnocen. Dva večery - páteční a sobotní, byly se živou hudbou, tombolou s cenami od sponzorů a ohňostroji. Sobotní večer byl ještě navíc zpestřen (jako každoročně) o půvabné modelky při módní přehlídce spodního prádla. Časté blesky fotoaparátů svědčí o tom, že se moc libila.

Za startovné ve výši 300,-Kč si tak každý závodník odvezl nejen sportovní a kulturní zážitek dříve popsaný, ale také tašku s drobnými dary, slušivou čepici, lístky do tomboly a dvě večeře se dvěma poháry moku na jejich zapití. Pro žíznivé řidiče i ostatní se v neděli již od rána až do odjezdu čepoval Radegast bez alkoholu - Birell a to zcela zdarma, což už také patří k tradici tohoto závodu.

Beskydská regata je místem setkání mladých jachtařů několika států s možnostmi k získání nových poznatků od "sousedů" i od domácích jachtařů (Michal Hrubý, Ruda Lidařík, Karel Hrubý a další ). Podpořit pořádání takovýchto setkání a závodů je jistě v zájmu Českého svazu jachtingu a jsem rád, že jsem byl u toho. Přestože vyhlášená "mezinárodní JURY" nemusela během závodu zasedat, měl jsem možnost si se zahraničními členy o mnohém z dění v jachtingu pohovořit, zvláště o tom co se před začínajícími olympijskými hrami v tom kterém státě odehrává.

Závěrem jen mohu konstatovat, že tam kde se sportovní stránka dokáže skloubit se společenskou, tak aby obě udržely vysokou laťku, bude jachting takový jaký bychom ho chtěli. Olympijská disciplina pro mnohé třídy, které bychom rádi obsadili a zároveň společensky uznávané odvětví pro cílený sponzoring. "Beskydská", která toto dokáže, bude opět za rok a já věřím, že další následovníci přibývají.

Laser - lodí 12
1. Petr DRAHORÁD
2. Karel HRUBÝ
3. Ladislav HYRŠ
Další pořadí: 4. Lukáš Zungovský (SVK), 5. Miskow Gracjan (POL), 6. Lukáš Fikáček, 7. Milan Boroš (SVK), 8. Jakub Solík, 9. Michal Anděl (SVK), 10. František Baláž (SVK), 11. Piotr Radziej (POL), 12. Karel Král

Laser Radial - lodí 6
1. Piotr JASTRZEBSKI
2. Golec GRZEGORZ
3. Anna GOLCZEWSKA
Další pořadí: 4. Vitold Zajoc (POL), 5. Marek Horáček


Bezdrevský kapr
BEZDREV, 14. - 15.8.2004
YC DIM Bezdrev, 4. závod regionálního poháru Čechy Laser

Laser - lodí 5
1. Jan ČUTKA
2. Václav CHMEL
3. Martin SCHMID (Švýcarsko)
Další pořadí: 4. František Brůžek, 5. Pavel Beneš


Veletržní regata
BRNO, 14.-15.08.2004
YC Brno, 4. závod regionálního poháru Morava Laser

Nejznámější závod pořádaný Jachtklubem Brno zažil letos nezvyklý jev - foukalo, a to docela slušně. Proto si oslavenec Martin Pospíšil mohl pochutnat nejen na lahodném prasátku, ale narozeniny oslavil i vítězstvím v závodě.

Laser - lodí 10
1. Martin POSPÍŠIL
2. Karel HRUBÝ
3. David BLATECKÝ
Další pořadí: 4. Tomáš Hlavsa, 5. Zdeněk Chlup, 6. Marek Směšný, 7. Petr Zimák, 8. Jan Holotík, 9. Radek Palisa, 10. Marek Horáček


Interpohár Orava a Mistrovství Slovenska Laser Standard
ORAVA, 09. - 11.08.2004
2. závod Interpoháru 2004

Výsledky Laser: 15 lodí
1. Roman TOMASCH Slovensko
2. Ladislav HYRŠ Česká republika
3. Lukáš ZUNGOVSKÝ Slovensko

Výsledky Laser Radial: 5 lodí
1. Gzegoz GOLEC Polsko
2. Branislav KACHNIČ Slovensko
3. Piotr JASTRZEBSKI Polsko

Průběžné výsledky Interpoháru 2004 po dvou odjetých závodech:

Laser: 1. Ladislav Hyrš, 2. Lukáš Zungovský (SVK), 3. Miskow Gracjan (POL), 4. Roman Tomasch (SVK), 5. Michal Anděl (SVK)
Laser Radial: 1. Golec Grzegorz (POL), 2. Piotr Jastrzebski (POL), 3. Anna Goczewská (POL), 4. Branislav Kachnič (SVK), 5. Vitold Zajoc (POL)