LaserSat 27

Regionální poháry - koef.3

Závody místního významu

ZAHRANIČNÍ ZÁVODY

Modrá stuha Plumlova,
PLUMLOV,
24.-25.07.2004

MČR LASER RADIAL, Youth CERE Regatta 2004, LIPNO-HRUŠTICE,
03.-06.07.2004

ŠILHÁNKŮV MEMORIÁL,
VELKÉ DÁŘKO,
26.-27.06.2004

POHÁR ELEKTRÁREN,
NECHRANICE,
19.-20.06.2004

CENA ŠUMAVY,
LIPNO,
05-06.06.2004

JIHOČESKÝ POHÁR,
DVOŘIŠTĚ,
29.-30.05.2004

MEMORIÁL BRUNO HÁMY,
MÁCHOVO JEZERO,
22.-23.05.2004

PAVLOVSKÁ REGATA,
NOVÉ MLÝNY - PAVLOV,
15.-16.05.2004

Pálavská regata Home credit 2004,
Nové Mlýny - Pavlov,
07.-09.05.2004

CERE REGATA,
LIPNO,
03.-05.09.2004

Pohár ČR - VELKÁ CENA OPTIMIST,
NOVÉ MLÝNY - PAVLOV,
01.-02.05.2004

Sportovní centrum mládeže

OLYMPIJSKÉ HRY 2004

Příručka pro rodiče a doprovod

Laseristé jsou nejnafoukanější jachtaři

Závodní pravidla jachtingu 2005-2008 - změny

SERVIS & INFO

Modrá stuha Plumlova - POZVÁNKA

- Lenka Crháková -

Dějství 1: (V komoře plné harampádí a starých nepotřebných věcí)

Obraz: Honza se probírá starým nepotřebným nábytkem, hledá, z čeho by si na letní dovolenou postavil nějaký člun, na kterém by se mohl opalovat a balit dívky. Pod hromadou ztrouchnivělých trámů nachází krásný, téměř neporušený trup plachetnice. Už si vzpomíná, jak mu kdysi dědeček, chlubíce se neustále, že před 100 lety stál u zrodu českého jachtingu a stal se prvním předsedou českého jachtařského svazu, vyprávěl o tom, jak sestrojil podle plánů svého novozélandského přítele dřevěnou plachetnici, po celém světě nazývanou Europe, v českém překladu Evropa. Dědeček několikrát zdůrazňoval, že loď je určena pro závodění a že až Honza vyroste, musí se zúčastnit nějakého významného závodu a ověřit tak kvality zkonstruované plachetnice. Honza zamáčkl slzu při vzpomínce, jak neslavně děda skončil svůj život při pokusu o sestrojení laminátového plavidla s pracovním názvem Laser, kdy se celý zalaminoval epoxidovou pryskyřicí, která na něm rázem ztuhla a jemu tak bylo zabráněno, aby opustil svou dílnu a po několika týdnech zemřel na celkovou dehydrataci organismu. Honza s hluboce zakořeněným smyslem pro čest okamžitě pochopil, že má k dědovi nesplacený dluh, když mu po několik týdnů nebylo divné, že děda pořád nevychází z garáže, a rozhodl se, že splní dědovo přání a že plachetnici zprovozní, zúčastní se závodu a na dědovu počest závod vyhraje. Plachetnici nazval příznačným názvem Děda a dal se do oprav. Pro svoje triumfální vítězství si vybral nelehký cíl, závod Modrá stuha Plumlova, jeden z nejobtížnějších a nejvíce komentovaných závodů v republice.

Dějství 2: (Na příjezdové ploše areálu YC Železárny Prostějov, místa konání závodu

Obraz: Honza triumfálně vjíždí do brány klubu se svým trabantem, na střeše dřevěnou Evropu s velikým nápisem Děda, přivázanou prádelní šňůrou. Při zhlédnutí laminátových trupů svých soupeřů se pokřižuje, vzpomenouc si na dědu zalepeného epoxidem a s hrdostí vytahuje svůj ryze přírodní artikl.

Dějství 3: (V restauraci klubu)

Obraz: Honza se vesele baví při pohledu na početnou skupinu svých soupeřů, již v značně pohrouženém stavu, a upíjí své pivo jen značně pomalu, pozorujíce přitom, jak do ostatních rychle mizí panáky všech možných druhů alkoholu. Zítra budete litovat, že jste se vůbec narodili, říká si v duchu a odchází ladit formu do svého trabanta Kombi s lůžkovou úpravou.

Dějství 4: (Na startu 1.rozjížďky, hladina Plumlovské nádrže je lehce zvlněna příjemně nárazovým větříkem)

Obraz: Všichni litují, že se vůbec narodili. Jen Honza dodělává do poslední minuty před startem kladívkem poslední úpravy na svém Dědovi a řadí se na startovní čáru. V okamžiku výstřelu si všímá nebývale krásné a umělecky hodnotné malůvky Mikymauze na skále, na protilehlé straně přehrady. Nedá mu to a konsternován ladnými tvary a zářivými barvami tváře Mikymauza, jeho nejoblíbenější postavičky ze seriálu Walt Disney uvádí, míří tímto směrem. Těsně pod skálou přichází z čista jasna do Honzovy vytahané fatranky slušný poryv a Honza ve skluzu uhání na bílou bóji. Zatímco všichni ostatní stojí pořád nedaleko startu ve flautě pod kopcem, Honza velikou oklikou přijíždí na bojku jako první a vzhledem ke zkrácení rozjížďky si bez problémů dojíždí pro své první vítězství.

Dějství 5: (Opět na startu)

Obraz: Honza se seznamuje s čokoládově hnědou krasavicí opalující se na nafukovacím lehátku růžové barvy ozdobené velkou nafukovací palmou. Honza, konsternován ladnými křivkami jejího těla skrytými pouze částečně drobnými ostře růžovými bikinami s ozdobnými flitry, úplně zapomíná na startovní nervozitu. V družném rozhovoru Honza lstivými otázkami zjišťuje, že dívka se jmenuje Uršula a je mistryně republiky v pádlování na nafukovacím lehátku s palmou. Ačkoli je již dávno po startu, Honza nenápadně obtočí vlečné lano kolem Uršulina kotníku a požádá ji, aby mu předvedla své umění a otočila třikrát závodní trať. Honza si tak bez problémů dojíždí pro další vítězství a stává se tak hrdinou dne a favoritem celého závodu.

Dějství 6: (Neděle, opět na startu)

Obraz: Honzovi se nedaří, zdá se, že jeho závodní potenciál s notnou dávkou štěstí už byl zcela vyčerpán. Dojíždí beznadějně poslední s dvoukolovou ztrátou. Na mole však čeká na závodníky zástupci olympijské antidopingové komise, aby na tak významném závodě ověřili čistotu a regulérnost výkonů závodníků. Dávají všem nafoukat do balónku a jeden po druhém jsou závodníci vylučováni z rozjížďky z důvodu zbytků alkoholu v krvi po předešlém sobotním večírku. Ne že by Honza zůstal v tomto směru pozadu, se svou dvoukolovou ztrátou je však antidopingovou komisí považován za nezávodícího rekreanta a tak spokojeni se svým početným úlovkem odjíždí ještě předtím, než Honza protne cílovou čáru. Tak se Honza stává znovu vítězem.

Dějství 7: (na startu poslední rozjížďky)

Obraz: Je strašné horko a tak všichni přijíždí na start v lehkém letním oblečení, většinou v plavkách. Jen Honza, mající s sebou pouze jednu teplákovou soupravu po dědečkovi značky Teplex závodí v tomto zdánlivě teplém oblečení. Nad obzorem se objevuje hrozivě černý mrak a ve chvíli se na závodníky snáší kroupy čistého ledu a za chvíli je pro podchlazení organizmu všem znemožněno pokračovat v rozjížďce. Jen Honza ve své teplákové soupravě odvážně pokračuje a dojíždí si pro své triumfální vítězství celého závodu.

Dovětek:
Honza se svým vítězstvím stává hrdinou celé sportovní obce ČR a je zvolen čestným členem Asociace LT Evropa. Těší se velké mediální popularitě. Zanedlouho se stává také Ministrem školství, tělovýchovy a sportu, přičemž se prosazuje zejména o rozvoj jachtingu v Čechách. Za manželku si bere závodnici Uršulu, krasavici s nafukovacím lehátkem a mají spolu 4 děti - staršího a mladšího žáka a starší a mladší žákyni, přičemž každé dítě ovládá prvenství ve své kategorii na LT Optimist. Všichni se mají rádi a pravidelně chodívají zalívat kytičky na dědův hrob.

Připadá vám tento příběh neuvěřitelný? Chtěli by jste vzít osud do vlastních rukou a následovat životního příběhu hloupého Honzy? Neváhejte a zkuste to! Přijeďte i vy pokusit své štěstí na závod Modrá stuha Plumlova. Může se to stát i vám. MODRÁ STUHA PLUMLOVA je totiž závod neomezených možností!


Modrá stuha Plumlova
PLUMLOV, 24.-25.07.2004
YC Prostějov , koeficient 4 Evropa, koef.3 Laser
5. závod regionálního poháru Morava LT Evropa
3. závod regionálního poháru Morava LT Laser
Krajský přebor Olomouckého kraje LT Evropa

- David Blatecký -

První neoficiální mistrovství světa ve třídě Laser Standard - dvouposádkoví

V těžkých proměnlivých podmínkách pěti dlouhých rozjížděk bezkonkurenčně zvítězil a světový primát si odvezl Kódl s Luckou. Jejich bezkonkurenční sehranost a bezchybná jízda nenechala nikoho na pochybách, že jejich zlato je naprosto, ale naprosto zasloužené. Snad jen Mapos, kdyby nemusel na každou jízdu měnit "kosatníka" by byl schopen konkurovat. I přes tuto překážku dokázal obsadit druhé místo. Třetí místo vybojoval se svou posádkou Mladý (ne jako mladý, prostě jako Mladý, protože až Mladý bude starý a nebude už mladý nebude Starý, ale bude pořád Mladý) díky vyrovnaným výsledkům ve všech rozjížďkách. Naděje Zlínského kraje - Petr Zimák s posádkou - nezvládl nedělní rozjížďky a neudržel tak nadějné 4 místo ze soboty. (vzkaz pro Peťu - kdybys mě poslechl a nechal mě zavřít bar, mohlo to klidně dopadnout jinak).

Evropky si to rozdaly tradičně ve skupinách a snad poprvé v novodobé historii vyhrál domácí favorit Marra před Janou Skotnicovou a Sakičem. Stříbrnou skupinu pak vyhrálo druhé dřevo v pořadí - Hanka Voříšková.

Ve Vaurienech se rozhodovalo až v poslední rozjížďce, kde větřík postrčil ke zlatu Sekačky, které porazili Patrika s Katkou. Třetí místo pak obsadili Svozilky bez Svozilky .

Na závěr bych chtěl poděkovat organizátorům za výbornou opět jubilejní Modrou - díky, a také své kosatnici bez kosatky, že to se mnou ty dva dny na vodě vydržela - diky Marci.- Lenka Crháková -

"Na Modrou stuhu Plumlova se sjíždí pravidelně závodníci z Moravy i Čech, kteří tento prázdninový závod berou hlavně jako setkání s přáteli" - psalo se v jednom nejmenovaném deníku pár dní po ukončení akce. Přátel nebylo málo a tak areál JK Prostějov praskal ve švech. Prostě kdo přijel jako první, měl smůlu, ven už se nedostal, auta stála i na příjezdové cestě a tak v nouzi bylo třeba vrátit se zpět do dětských let a vzpomenout pravidla hry Škatulata, škatulata, hejbejte se. Účast byla opravdu nevídaná, možná i díky soustředěným optimistům, kteří se v takřka kompletním množství přesunuli z Jedovnic, jelikož jim někdo řekl, že to bude na Modré stuze dobrý. Tak byla z Q rázem nejpočetnější lodní třída s 25 závodníky, což předčilo očekávání organizátorů a trička velikosti S byla opět nedostatkovým zbožím. (Příští rok si už ale určitě ty dětské velkosti prosadíme).

A bylo to tady. Pomalu se rozjíždí páteční tradiční pařba, zpoza pípy ustaraně vykukují organizátoři Marra s Robertem, jejichž největší starostí je, aby pivo mělo pěnu, a aby byl všude na světě mír. Když kolem půlnoci začala mezi návštěvníky prosakovat zpráva, že se pokazil chladič a z piva bude jen prachobyčejná čurda, začali všichni nesměle přecházet na jiné osvědčené druhy alkoholu. Těsně před zoufalým telefonátem správci píp ČR někoho napadlo zkontrolovat pojistky a tak byl problém k úlevě všech šťastně vyřešen.

Ráno dalo jako vždy zabrat. Již tradičně se organizátoři snaží zmírnit ranní trápení účastníků slavnostním zahajovacím podáváním prostějovské Starorežné, která jednoduchým způsobem poradí žaludku, má-li dál smysl snažit se udržet včerejší chaotický obsah. Ti, kteří nemají smysl pro fair-play, se ranního přijímání zřekli, což se stalo pro některé šetřivé účastníky osudným. Se slovy "přece to tady nenecháme" do sebe natlačili zbytek asi 30 panáků a bylo rozhodnuto.

Sobota dopoledne - k úlevě všech nefouká. Sobota odpoledne - lehká bríza vytváří na obličejích závodníků ustaraný dezén, jelikož nikoho by ani ve snu nenapadlo, že by se mohlo i závodit. Závodní komise ale nekompromisně odráží od břehu a za slabé 2 hodinky, které potřebovali některé lodní třídy k naložení se na své stroje, se může startovat. Pro Evropy zněl úkol jasně, dostat se mezi první 4 závodníky a tím do elitní zlaté skupiny. Kdo z jachtařů si myslí, že při změně větru o 45 stupňů je lepší otočit, je na omylu, na Plumlově vítězí ti, které taková změna nerozhází. Moc dobře ví, že za 5 vteřin bude zase vše jinak a pojede třeba na zaďák. Sobota tedy darovala krásné 4 rozřazovací rozjížďky, přičemž závodní komise nepodcenila společenskou stránku věci a tak jsme stihli i steaky. Jinak sobotní večer hrál oproti pátečnímu druhé housle - odpadlíci rychle odpadli, diskofilové vypadli na oblíbené disco, Kelti se odešli bavit na keltskou noc, a tak se všichni zase šťastně sešli kolem 4. ranní na baru. V neděli to s větrem bylo taky horší, foukalo 0-5 m/s všemi směry a taktika zněla jasně: Celou rozjížďku se držet na poslední pozici a v cílové rovince, až všem zdechne vítr, se prodrat na přední místa. Kdo vedl, měl zpravidla smůlu. Tímto stylem se nám podařili odjet 3 rozjížďky, což se dá považovat za obrovský úspěch.

Bylo krásně a nikomu se domů nechtělo, ale muselo, a tak jsme si zanotovali naši oblíbenou "tak čau a příště zase všichni, sejdeme se jako obvykle, já přijdu s kytkou, tu máš, čichni…"

Laser - lodí 7
1. Karel HRUBÝ
2. Martin POSPÍŠIL
3. Tomáš HLAVSA
Další pořadí: 4. Jan Holotík, 5. David Blatecký, 6. Jan Trdý, 7. Petr Zimák

Evropa - lodí 18
1. Marek SMĚŠNÝ
2. Jana SKOTNICOVÁ
3. Miloslav SOUKAL
Další pořadí: 4. Michal Kubík, 5. Lenka Crháková, 6. Karolina Trenzová, 7. Robert Balzer, 8. Radim Čudek, 9. Hana Voříšková, 10. Jakub Rozsypal, 11. Lucie Pospíšilová, 12. Libor Reich, 13. Libor Valouch, 14. Jiří Piňos, 15. Petr Sedláček, 16. Radka Vašíčková, 17. Jiří Skryja, 18. David Lejhanec