LaserSat 24

MISTROVSTVÍ ČR LASER STANDARD,
12.-15.6.2003,
Nové Mlýny

PÁLAVSKÁ REGATA Home credit 2003,
9.-11.2003,
Nové Mlýny

PAVLOVSKÁ REGATA,
17.-18.05.2003,
Nové Mlýny

Memoriál Bruno Hámy,
24.-25.5.2003,
Máchovo jezero

Cena Šumavy,
31.5-01.06.2003,
Lipno

O kapitánskou čepici,
7.-8.6.2003,
Nové Mlýny

Putovní pohár,
12.-13.4.2003,
Brněnská přehrada

Memoriál Hynka Švédy,
26.-27.4.2003,
Jedovnice

Závody místního významu -
Jarní zahajovací, Yetti regata, Krajský přebor JM

SERVIS

MISTROVSTVÍ ČR LASER STANDARD
NOVÉ MLÝNY - PAVLOV, 12.-15.6.2003
YC Dyje Břeclav, koeficient 6
Laser Standard + Evropa

- Zdeněk Chlup -

Michal Bělunek (Laser) a Marek Směšný (Evropa) v rolích těch nejlepších, Jura Bělunek jako skvělý organizátor, Sobotní vícegenerační večírek a čtyři dny ve znamení tropických veder a antivětrů. To jsou nejdůležitější fakta Mistrovství České republiky lodních tříd Laser a Evropa, které se konalo v břeclavském YC Dyje od 12.6 do 15.6.2003.

Hned na slavnostním nástupu bylo všem pořadatelům, 38 Laseristům a 49 Evropářkám a Evropářům jásné, že má pan Guru pravdu a foukat moc nebude. A tak hned od dopoledních hodin probíhaly spíše přípravy na první společenský večer, než na mistrovské závody. V podvečerních hodinách však na novomlýnskou hladinu dorazila termika, a proto místo na lavičky usedli závodníci na lodičky a ve slabém, ale přitom stálém větru 3-4m/s odkroužli první rozjížďku. Posunutý začátek večírku neubral nic na lahodnosti grilovaných kuřat, které se topily v hladinách starobrněnské desítky a nadnárodní Coca-Coly. Diskotéka se nakonec přeci jen rozjela, a mnoho závodníků si snad i proto neuvědomila, že čtvrtek se přehoupl v pátek, což mělo u vrcholového družstva za následek, že spát šlo až za ranního svítání.

V pátek slunce opět pořádně přitopilo a svou dominantní roli nad větrem drželo znovu až do podvečerních hodin, kdy bouřka přinesla nejen déšť, ale i vítr. Pořádný vítr! Od šesti do devíti hodin se odjely ve větru 6-16m/s dvě velmi kvalitní rozjížďky a bylo jasné, že Mistři republiky na Nových Mlýnech vyhlášeni budou. K večernímu referendu přišla do Pavlova volit i drtivá většina závodníků a jejich mamiček a tatínků, sester a bratrů, a tak místní volební komise mohla konstatovat, že jejich volební účast byla splněna na 130%.

Sobotní průběh dne byl kopií dnů předcházejících s tím rozdílem, že vítr tentokrát nedorazil ani k večeru. Zásoby energie tak ze sebe jachtaři dostali na večírku, ke kterému pělo děvče syna prezidenta klubu pana doktora Karbičky, které mělo pracovní označení Linda, ačkoliv se jmenovalo Lenka. A zpívalo famózně, dokonce tak, že do jejích tónu rozpohybovali těla zástupci všech věkových kategorií. Taneční královnou byla opět evropářka Klára, která se svým tělem dokáže neskutečné věci a výborně jí sekundoval i Cigi. V nedělní ráno byl společenský mnohogenerační večírek označován tak komplimentnímy názvy, jako "Historicky nejlepší jachtařský pařák" či "První pořádný večírek třetího tisíciletí."

V neděli nefoukalo. A protože se odjely tři kvalitní rozjížďky bylo dle scénáře připraveno vyhlašovaní výsledků:

LASER (38 lodí, CZE, SVK): Zlatou éru Martina Trčky přerušil Michal Bělunek a díky vyrovnaným výsledků se stal znovu nositelem titulu Mistr České republiky. Zaslouženě! Šťastný byl i Jan Čutka, který do Jižních Čech odvezl stříbrnou medaili a spokojený byl i druhý vicemistr brněnský Karel Hrubý. Ocenění zaslouží i pan profesor jachtingu Martin Pospíšil za čtvrté místo, výborný závod odjel i Martin Záchvěj, tak trochu jezdící i na 470 a jednoho ze svých nejlepších výsledků dosáhl šestým místem junior Jan Trdý.

EVROPA (49 lodí, CZE, AUT, SVK): Marek Směšný je v současnosti jednoduše nejlepší, a to je ten důvod proč obhájil titul z loňského roku a s přehledem zvítězil. Snad ještě Veronika Fenclová by si zasloužila absolutní prvenství, díky výborným výsledkům, které v posledních letech podává, v roce 2003 to je však "pouze" stříbro, které se ve zlato proměnilo v kategorii žen. Bronz získal neměně stálé skvělý pard evropářské třídy Václav Novotný. Uznání soupeřů a gratulace patří i čtvrté Janě Skotnicové a stále se zlepšující celkově páté Šárce Landkammerové, která se mimo jiné vyznačuje tím, že ve slabších větrech vyniká nadrychlostí. Výborné jachtařské umění předvedl i Rosťa Mareček a jachtařsky výbornou rodinu potvrdila i druhá babrdka Jana.

Jsem si vědom toho, že v závěru se má pořádně děkovat. Nedělám to však tentokrát jen z etického důvodu, ale toto poděkování má i stoprocentní dávku upřímnosti: Jiřímu Bělunkovi za nadšené a výborné uspořádání mistrovství, Poldovi Trdému za rozhodovaní a za naprosté využití veškerého větru, který měl k dispozici, Tomáši Formánkovi jako bezchybnému co-ordinátorovi na vodě, Milanu Chmelařovi a jeho Jury, že udržela závodníky v mantinelech závodních pravidel a členům místního jachtklubu YC Dyje Břeclav za nefalšovanou pomoc.

Vítězové se radují, nevítězové gratulují a ti co nejezdí ani na Laserech nebo Evropách by se měli vážně zamyslet na přestupu na jednu z těchto olympijských tříd. Nebudou litovat.

 

- Lenka Crháková -

Už týden dopředu všichni věděli, že nás na Mlýnech čeká příjemná rekreace za 800 Kč za 4 dny čekání na břehu. 32 stupňů ve stínu, opalovačka, koupačka. Výmluvně černá hladina lesknoucí se jako zrcadlo slibovala zajímavé sportovní zážitky. Když mi při přihlašování navíc ještě mezi řečí ledabyle oznámili, že si mám za to sedění připlatit tři stovky, abych náhodou někomu nezpůsobila nějakou škodu, třeba abych při manipulaci s opalovacím lehátkem neprorazila fungl novýho winnera, šla jsem do kolen. Ceny vskutku západní… No, s povzdechem, že příští týden si budu muset z jídelníčku odpustit masové doplňky, jsem překonala vnitřní boj se závodu nezúčastnit a opalovat se zadarmo.

Moc se mi nechce rozepisovat o aféře "buď se pojistíš, nebo půjdeš ven", každý na to má jiný názor, a tak debata ať se rozvine v jiném článku. Můj názor je ten, že nevím, proč bych se musela pojišťovat (i přes argument, že vždyť se to tak dělá všude). Až někomu rozbiju loď, můžu si snad sama vybrat zdroj, z kterého budu opravu financovat. Za druhé jakási Hasičská pojišťovna, která nám byla bez výběru podsunuta, není zrovna z nejlevnějších a platit skoro jako za auto, to je opravdu dobrý vtip.
Hádka se rozmohla zákonitě a do pozice zlých strejdů se dostali rozhodčí, kteří chtěli už jednou provždy udělat rázný konec za filosofickou otázkou "pojistit se nebo se nepojistit?". A já můžu říct, přes různá nedorozumění, "páni rozhodčí, povedlo se, a příště se všichni pojistíme!" Protože už budeme dopředu vědět, že nám to nikdo neodpustí, a tak si najdeme nějaké výhodnější smlouvy. A lidi, vězte, že se lze pojistit několikanásobně levněji.

No, takže čtvrtek: opalovačka, bez koupačky, což je dost depresivní, sedět v 35 stupních metr od vody a řešit vnitřní souboj, zda si jít zaplavat s kousky rozkládajících se kapříků s vypoulenýma očima. Čerstvě vanoucí větřík, který se koncentroval pouze na přiléhající kiosek, nenechal komisi usnout na vavřínech a zdravě ji po celý den znervózňoval. Tudíž při večerní bríze komise zareagovala dříve než je zvykem, a tak se nám podařila odjet 1. rozjížďka ve stálém větru.

Pátek: Scénář podobný předešlému dni s rozdílem, že od rána přicházeli od západu dramatické zprávy "zle je v Plzni" a "večer to přijde". Při pohledu na skelnou hladinu jsme se jenom smáli. Když ale hl.rozhodčí Polda, který má skoro vždycky pravdu, prohlásil, že něco cítí a že se z toho ještě dneska pos…, začala jsem nervózně sledovat obzor. A bylo to tady.

5 h odpoledne, buřina od Plzně, mlha, šero, skoro tma. Mistr Bělunek zhrozeně běhal po břehu a volal "nevyjíždějte, je to příliš nebezpečné", což neodradilo závodníka Chlupa, který se odhodlaně nechal spustit na manipulačním vozíku na vodu, protože má bouřky rád. Po bouřce jsme vyjeli všichni v klidu, že to za chvíli stejně zdechne, ale nezdechlo. Místo toho přišla další bouřka, která nás řádně prověřila. Stoupačky byly dlouhé jako čekání na smrt, která pro některé přišla záhy po otočení horní bóje. I když se hluboce stydím, přiznávám, že jsem před cílem dělala kraváka, protože ta laminátka se fakt strašně houpe, a tak se mi podařilo předjet trosky, které si myslely, že na tu halzu mají. Hned se startovala další rozjížďka a 1.stoupačka ještě byla docela silná, pak to ale lehlo, že to vypadalo, že ani nedojedeme. Nakonec z toho ale byl vcelku svižný větřík, který nás dovezl do cíle.

A to je vlastně konec. Pak už se hladina nepohla ani na chvíli, a tak jsme se mohli v klidu smažit na břehu. Abychom se z nudy nedali na drogy, připravili pro nás pořadatelé velkolepý večírek s prasečíma hlavama a zpěvačkou a jejím bodyguardem DJ-em Gagošem, a tak bylo veselo.

V neděli na vyhlášení chyběl Vašek Žmolík s televizí a květnatým projevem, dále část slovenské hymny Nad Tatrou sa… a klasický severák, který obvykle na závěrečném ceremoniálu MČR shazuje poháry ze stolků. Mareček zase vyžral všechny ceny a já bych se ho chtěla zeptat: "Marečku, kam to budeš všechno strkat?"


Kompletní výsledky

Závod: Mistrovství ČR 2003 Datum konání   od: 12.6.2003
CTL: 2115   do: 15.6.2003
Pořadatel: Yachtclub Dyje Břeclav Hl. rozhodčí: Trdý Leopold
Ředitel: Bělunek Jiří   Vypsaný koef.: 6

Třída 06 - Laser (38 lodí - CZE, SVK) - koeficient 6
poř. plachta ktg. jmeno   YC/oddíl výsledky rozjížděk body log.
1 CZE 174566 1.M Bělunek Michal 11 J C Frýdek Místek 1 2 4       7 10085
2 CZE 170428 2.M Čutka Jan 11 YC DIM Bezdrev 5 4 1       10 8279
3 CZE 171349 3.M Hruby Karel 11 Jachtklub Brno 14 1 2       17 7222
4 CZE 155040 4.M Pospíšil Martin 11 Jachtklub Brno 10 5 5       20 6472
5 CZE 16443 5.M Zachvej Martin 11 YC Baník Most 2 13 10       25 5891
6 CZE 155041 6.M Trdy Jan 11 YCO ČKD Blansko 9 14 7       30 5416
7 CZE 160734 7.M Hyrš Ladislav 11 YC MCHZ Ostrava 4 22 8       34 5014
8 CZE 163511 8.M Lachner Vit 11 YC SPN 19 7 9       35 4666
9 SVK 162622 9.M Tomasch Roman 11 Slovak Republic 15 8 15       38 4359
10 CZE 164432   Trcka Martin 11 YC Baník Most 3 3 DNF       45 4085
11 CZE 169063 1.Dc Guryca Nikola 21 ČYK 7 18 20       45 3836
12 CZE 171350   Smetana Radek 11 YC Loko Plzeň DSQ 6 3       48 3610
13 SVK 1   Palmaj Peter 11 Slovak Republic 25 12 11       48 3401
14 SVK 177585 1.Zc Zungovský Lukáš 31 Slovak Republic 12 9 28       49 3208
15 CZE 1   Šenkýř Jakub 11 YC SPN 11 26 13       50 3028
16 CZE 152633   Blatecky David 11 Jachtklub Brno 17 21 14       52 2860
17 CZE 174556   Hořejší Miroslav 11 YC Třeboň 16 20 16       52 2702
18 CZE 162620   Štefl Lukáš 11 Slovak Republic 8 23 23       54 2553
19 SVK 153466 2.Dc Tomasch Peter 21 Slovak Republic 13 24 18       55 2412
20 SVK 170415   Nevedel Matúš 11 Slovak Republic 6 30 21       57 2279
21 CZE 11 3.Dc Sedlacek Jan 21 YC SPN 26 10 22       58 2151
22 CZE 164433 4.Dc Senkyr Ivan 21 YC SPN RAF 16 6       61 2030
23 CZE 158471   Zimák Petr 11 VMH YC Kroměříž 23 15 24       62 1914
24 CZE 169050 5.Dc Chmel Vaclav 21 YC Dvořiště 29 17 17       63 1803
25 CZE 169059   Lejhanec Pavel 11 YC Pardubice 20 19 30       69 1697
26 CZE 158474   Kočí Jan 11 YC Dyje 33 25 12       70 1595
27 CZE 169060 6.Dc Topiarz David 21 YC Praha 12 22 28 25       75 1497
28 CZE 169064 7.Dc Cerny Matej 21 YC Loko Plzeň DNF 11 27       77 1402
29 CZE 169062   Černý Michal 11 CERE Plzen 18 32 32       82 1310
30 CZE 165241   Buš Ladislav 11 CERE Plzen 30 29 26       85 1222
31 CZE 160421   Toušek Vlastimil 11 YC ČSA 32 27 29       88 1137
32 CZE 155170   Plecity Marek 11 Jachting Toušeň 24 34 31       89 1054
33 SVK 155046   Baláž František 11 Slovak Republic 21 35 34       90 974
34 CZE 9 8.Dc Horejsi Jakub 21 YC Třeboň RAF 33 19       91 896
35 CZE 162621   Bauer Karel 11 YC CERE DNC 31 33       103 820
36 CZE 64432 9.Dc Solik Jakub 21 JO Narex ČL 27 DNF DNC       105 747
37 CZE 163509   Gerlich Tomáš 21 YC Baník Ostrava 28 DNF DNC       106 675
38 SVK 166298   Andel Michal 21 Slovak Republic 31 DNF DNC       109 606
DNC - nezávodil, DNF - nedokončil, DSQ - diskvalifikace, RAF - vzdal po dokončení

Třída 13 - Evropa (49 lodí - CZE, SVK, AUT) - koeficient 6
poř. plachta ktg. jmeno   YC/oddíl výsledky rozjížděk body log.
1 CZE 11 1.M Smešný Marek 11 JK Železárny PV 1 3 3       7 10747
2 CZE 19 1.Z Fenclová Veronika 12 CERE Plzen 10 1 2       13 8941
3 CZE 6 2.M Novotny Vaclav 11 JK Cheb 2 2 11       15 7884
4 CZE 27 2.Z Skotnicová Jana 12 YC Palkovice 6 9 5       20 7135
5 CZE 111 3.Z Landkammerová Sarka 12 YC SPN 5 16 6       27 6553
6 CZE 8 3.M Mareček Rostislav 11 Y.C. Markop 11 6 10       27 6078
7 CZE 7 4.M Skala Pavel 11 JK Cheb 16 8 4       28 5677
8 CZE 4 4.Z Landkammerová Jana 12 YC SPN 3 21 7       31 5329
9 CZE 20 5.M Soukal Miloslav 11 YC SPN 15 7 9       31 5022
10 CZE 12 6.M Chlup Zdenek 11 Jachtklub Brno 29 5 1       35 4747
11 CZE 17 7.M Krejza Tomas 11 SLOVAN M.L. 7 10 25       42 4499
12 CZE 38 8.M Vaidis Tomas 11 YC SOKOLOV 18 4 21       43 4272
13 CZE 41 9.M Kala Roman 11 YC Doksy 14 12 19       45 4064
14 CZE 96 1.Dc Vika Tomas 21 JK Cheb 4 24 18       46 3870
15 CZE 69 5.Z Crháková Lenka 12 Jachtklub Brno 19 25 14       58 3691
16 CZE 3 6.Z Jindrichova Marketa 12 JK Cheb 20 13 28       61 3522
17 CZE 81 1.Dk Vaidisova Katerina 22 YC SOKOLOV 21 26 16       63 3364
18 CZE 51 7.Z Marečková Renata 12 Y.C. Markop 8 40 17       65 3216
19 CZE 10 8.Z Trenzová Karolina 12 Jachtklub Brno 33 19 13       65 3075
20 CZE 13   Konopka Martin 11 YC Pardubice 26 18 22       66 2941
21 CZE 21   Hama Martin 11 YC Doksy DNF 11 8       69 2814
22 AUT 33   Styblo Petr 11 Rakousko 35 15 20       70 2693
23 CZE 99 2.Dk Černá Anna 22 CERE Plzen 9 35 31       75 2577
24 CZE 2   Kubík Michal 11 YCO ČKD Blansko OCS 14 12       76 2466
25 CZE 54   Netopilik Zdenek 11 YC SOKOLOV 30 17 29       76 2360
26 CZE 56 9.Z Matoušková Eva 12 M.Y.C. 44 20 15       79 2257
27 CZE 36   Valík tomáš 11 TJ Krnov JO 31 23 26       80 2159
28 CZE 34   Schwarzova Marketa 12 ČYK 17 22 43       82 2064
29 CZE 147   Čudek Radim 11 JO Č.TĚŠÍN 24 37 23       84 1973
30 CZE 55   Balzer Robert 11 JK Železárny PV 25 33 27       85 1884
31 CZE 46   Fontanová Klara 12 YC Praha 12 12 39 36       87 1799
32 CZE 101 3.Dk Packova Alexandra 22 KJ TĚRLICKO 23 32 33       88 1716
33 CZE 74   Lejhanec David 11 YC Pardubice 27 30 32       89 1636
34 SVK 6   Varga Ján 11 Slovak Republic 38 34 24       96 1558
35 CZE 43 2.Dc Huček Jakub 21 TJ Slávia NMn/M 37 27 34       98 1483
36 CZE 60 3.Dc Seda Ondrej 21 YC SPN 41 29 30       100 1409
37 CZE 47   Topiarzová Magda 12 YC Praha 12 36 28 37       101 1338
38 CZE 90 4.Dk Smidova Katka 22 KJ TĚRLICKO 13 42 DNC       105 1268
39 CZE 9 5.Dk Cachova Sarka 22 SLOVAN M.L. 28 38 44       110 1201
40 CZE 59 4.Dc Šilhan Jakub 21 VS Duchcov 39 36 35       110 1135
41 CZE 110 1.Zk Pospíšilová Lucie 32 Jachtklub Brno 32 44 38       114 1070
42 CZE 14   Šindelka Václav 11 YC Baník Ostrava 43 31 41       115 1008
43 CZE 95 5.Dc Drahorad Petr 21 JK Cheb 22 DNF DNC       122 946
44 CZE 42 6.Dk Harcubova Veronika 22 JO TJ Staré Splavy 34 DNC 40       124 886
45 CZE 61   Felzmann Pavel 11 YC MCHZ Ostrava 42 41 42       125 828
46 CZE 611 7.Dk Widenková Martina 22 YC MCHZ Ostrava 40 45 46       131 771
47 CZE 361 6.Dc Šnajdr Jáchym 21 YC MCHZ Ostrava 45 43 45       133 715
48 CZ 68 7.Dc Beseda Tomáš 21 YC MCHZ Ostrava 46 DNS 39       135 660
49 SVK 703 8.Dk Griačová Kristína 22 Slovak Republic OCS DNC DNC       150 606
NDC - nezávodil, DNF - nedokončil, OCS - předčasný start