LaserSat 24

MISTROVSTVÍ ČR LASER STANDARD,
12.-15.6.2003,
Nové Mlýny

PÁLAVSKÁ REGATA Home credit 2003,
9.-11.2003,
Nové Mlýny

PAVLOVSKÁ REGATA,
17.-18.05.2003,
Nové Mlýny

Memoriál Bruno Hámy,
24.-25.5.2003,
Máchovo jezero

Cena Šumavy,
31.5-01.06.2003,
Lipno

O kapitánskou čepici,
7.-8.6.2003,
Nové Mlýny

Putovní pohár,
12.-13.4.2003,
Brněnská přehrada

Memoriál Hynka Švédy,
26.-27.4.2003,
Jedovnice

Závody místního významu -
Jarní zahajovací, Yetti regata, Krajský přebor JM

SERVIS

Memoriál Hynka Švédy
JEDOVNICE, 26.-27.4.2003
1. závod regionálního poháru Morava Evropa
2. závod regionálního poháru Morava Laser
koeficient 3

- Lenka Crháková -

Závod se konal v duchu nenadálých, převratných a hlavně nevratných změn.
Trend nové sezóny - minisukně a Evropy.

Na Jedovnice jsme my někteří přijeli tentokráte značně nepřipravení a s malým zpožděním. To by ostatně nebylo nic výjimečného, kdyby ovšem už od Kuřimi nevyzváněly telefony s hrůzu nahánějícími zprávami, že na Jedovnicích fouká. To mě zmátlo. Taťána Míková totiž se sympatickým pomlaskáváním v předpovědi oznamovala, že bude pěkně, z čehož jsem usoudila, že za celý víkend ani nevyjedeme na vodu a tak jsem si do baťůžku nabalila pouze čtvery plavky a sucháč (kdyby náhodou). Celou cestu jsem se ujišťovala, že si stejně jenom dělají legraci. Až při pohledu na zčeřenou vodní hladinu mi ztuhl úsměv na rtech. Tohle nečekal nikdo. Při triumfálním vjezdu do brány se některé lodě začaly převracet už na břehu pod rukama technického personálu. Začala jsem zmateně pobíhat po areálu. S vědomím, že jsem si pořídila novou loď a že ji vůbec neumím nastrojit, že loňskou sezónu jsem takřka vynechala a zimní přípravu takříkajíc zanedbala, mi hl.rozhodčí oznámil, že za půl hodiny je start. S vyplňováním přihlášek jsme se naštěstí nemuseli zdržovat, jelikož jedna paní rozhodčí osobně obcházela závodníky a vyplňovala všem přihlášky se strohými dotazy jako jméno, datum narození, číslo plachty…

V pytli s příslušným vybavením k lodi jsem objevila úplně nový kompas a 15-metrové plovoucí tažné lano, ostatní špagáty ovšem chyběly. V ráhnu jsem namísto pevného kevlaru objevila jakýsi neidentifikovatelný smotek umělé hmoty. Kormidlo nemělo pojistku. Zlaté české ručičky však ani tentokráte nezklamaly a vše bylo včas připraveno.

A tak jsme vyjeli. Nebudu se rozepisovat o tom, jak jsem ujela 50 m, jak mi hned něco upadlo, jak jsem se hned musela vrátit na břeh a tak účast na první rozjížďce pro mě zůstala nesplněným snem. Nebyla jsem sama. Záhy po mě přijel na břeh Polda, jehož zpuchřelé popruhy nevydržely nápor jeho vypracovaného těla. Ostatní na vodě statečně zápasili s jedovnickými protivětry a často využívali přívětivé teploty vody 12 stupňů k prvním vodním radovánkám. Časté převracení bylo doplněno obavou, že si při pádu do vody někdo rozrazí hlavu o dno, průměrná hloubka vody byla totiž hluboce pod průměrem obvyklého průměru.

Celá sobota překvapivě probíhala ve znamení jachtingu, odjelo se 6 rozjížděk a na konci už všichni měli křeče, kde to jen šlo, a jezdilo se až do fyzického vyčerpání.
Odpoledne přijel Zdenál, který jako jediný pochopil, že Hynek je závod neomezených možností a že lze v průběhu závodu složit přijímačky na univerzitu, závodit na laserovi, potom si to rozmyslet, nastrojit super novýho winnera včetně nastříhání provázků, říct laseristům, že laser je na ….. (za rozluštění křížovky dostaneš 2 body) a závodit na evropě, a ještě chtěl být winner (čti VINR: ). Večer loď pokřtít jménem LOĎ a postříkat se šampaňským. Je to Superman a je náš!!! Já už jsem v hospodě na kuželkách nebyla schopná ani koulet koule. Ráno jsem se sama nemohla zvednout z postele, ovšem s klidným vědomím, že Taťána tentokrát nelhala a že foukat nebude. Teď už vím, že to Taťána dělá schválně. Foukalo a to docela dost. Aspoň pro mě, když jsem si nemohla ani sednout na bort. Odjeli jsme další 3 rozjížďky.

Teď budu 100 hodin spát a možná to pak bude dobrý.


- Radka Vašíčková -

V sobotu 26. 4. ráno se jachetní oddíl YC Olšovec TJ ČKD Blansko zaplnil 21 loděmi a závodníky z Moravy. Pořádal se zde totiž první ze tří jachtařských závodů v této sezóně - Memoriál Hynka Švédy. Počasí bylo skvělé, vítr silný a voda studená. Jakmile si všichni po dlouhé zimě nastrojili lodě, závodní komise nás vyhnala na vodu s plánem odjet co nejvíce rozjížděk. Silný nárazový vítr často měnil směr a sílu a dával jachtařům značně zabrat. O podívanou nebyla nouze, mnozí z nás nezvládali v poryvech loď a převraceli se. Vzhledem k tomu, že rybník se letos napouštěl později, je v rybníku málo vody, a tak často závodník nemohl loď zabořenou stěžněm v blátě obrátit zpět. Proto přišla na řadu obětavá záchranná služba, která je na každých závodech nutností. Nakonec se vyčerpaní závodníci vraceli na břeh v šest hodin večer po šesti náročných rozjížďkách a v dalších třech nedělních předvedli své zkušenosti ve slabším a pravidelnějším větru. Takže po celkových devíti bylo rozhodnuto a výsledky byly následující:

  • v lodní třídě Evropa zvítězil Marek Směšný z YC Prostějov, 2.místo zajel domácí Michal Kubík a 3. Karolína Trenzová z YC Brno. Z místního oddílu si dále vedli mladí jachtaři takto: 10. Lucie Vašíčková, 11. Libor Smital a 12. Radka Vašíčková. Významná byla i účast dorostenky ze Slovenska.
  • v lodní třídě Laser vyhrál Martin Pospíšil, 2. místo vybojoval Karel Hrubý a 3. se umístil David Blatecký (všichni YC Brno). Z domácích závodníků se nejlépe umístil Jan Trdý na 4. místě, Leopold Trdý na 6. místě a bratři Jan a Tomáš Hlavsovi se poprali o 7. a 8. místo.

 

Memoriál Hynka Švédy
Datum 26.4.-27.4.2003
Počet lodí Standard/9 (CZE)
Hlavní rozhodčí Leopold Trdý
Místo Jedovnice
Poř. Jméno Klub 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Body
1. Pospíšil Martin YC Brno 1 1 2 1 3* 4* 1 1 1 8
2. Hrubý Karel YC Brno 4* 2 1 5* 1 1 3 2 3 13
3. Blatecký David YC Brno 2 3* 3* 3 2 2 2 3 2 16
4. Trdý Jan YCO ČKD Blansko 5 6* 6* 2 5 5 5 4 6 32
5. Zimák Petr VMH YC Kroměříž 6* 5 DNF* 6 4 6 6 6 5 38
6. Hlavsa Jan YCO ČKD Blansko 3 4 5 4 DNC* DNC* DNC DNC DNC 46
7. Trdý Leopold YCO ČKD Blansko DNF* DNC* DNF DNF DNC DNC 4 5 4 53
8. Hlavsa Tomáš YCO ČKD Blansko 7 7 4 7 DNC* DNC* DNC DNC DNC 55
9. Chlup Zdeněk YC Brno DNC* DNC* DNC DNC OCS 3 DNC DNC DNC 63
DNC – nezávodil, DNF- nedokončil, OCS – předčasný start