Sydney International regatta 2004, SYDNEY - AUSTRÁLIE, 18.-21.12.2004

Opatija cup, OPATIJA - CHORVATSKO, 26.-28.11.2004

Modrá stuha Jesenice, Jesenice, 02.-03.10.2004

MČR Nové Mlýny, 25.-28.9.2004, reportáž

Euro Saturn Cup, Králová, 18.-19.9.2004, poslední pohárový závod Laser Standard, koeficient 4

- Karel Hrubý -

S Maposem jsme nabalili a vyrazili směr východ. Po malém bloudění v Galantě jsme dorazili na místo. Dali jsme dva rumy na zahřátí (teda jenom já, páč Mapos by měl z toho velkého množství alkoholu žaludek na vodě) a šli jsme chrnět.

Ráno jsme se probudili a šli se pripretěkat (přihlásit), nachystali jsme škopky a šli se podívat na hráz, zda-li fouká. Foukalo kolem 3-5 m/s, což bylo samozřejmě 2x víc než předpovídal Windguru. Rozhodčí neotáleli a vyrazili kupředu levá. Hodili jsme tam 4 rozjížďky (to byla polovina plánovaných) ve větru od nic do 6 m/s, kdy vítr vždy přišel z jedné strany, pak lehl a přišel o stejné síle z druhé strany. Takže ten, kdo byl ze začátku na špatné straně, se najednou ocitl na dobré a naopak.

Večer jsme pak dostali jako předkrm párek s hořčicó a chlebem a k večeři byl gulage. Pivo bylo free a dobrou náladu nám trochu Slováci zkazili jen v mezinárodním zápase ve fotbale, který jsme prohráli. Musím podotknout, že terén byl velice špatný, kluzký a bylo vidět, že domácím jejich prostředí hrálo do karet.

V neděli foukalo o něco líp, vítr byl silnější a pravidelnější. Hodili jsme tam zase 4 rozjížďky, sbalili a jeli dom. Tak to byl poslední závod Českého
poháru konaného na Slovensku.

Čus Kódl.

- Martin Pospíšil -

Poslední pohárový závod českých Laseristů byl letos vypsán netradičně na slovenskou vodu - přehradní nádrž na Váhu jménem Kráľová. Mělo se zde rozhodnout o vítězi celé série Českého poháru a tak sem krom sedmi slovenských přijelo i 12 českých Laseristů. Závod se jel spolu s lodními třídami 470, 420, Evropa, Optimist a Mistral.

class="text">Před závodem bylo pořadí kandidátů na čelní místa v poháru ČR takové :

13. místo Martin Trčka, umístění 4,6

Tento rok byly pohárové závody opravdu vyrovnané a každý z těchto 11 závodníků měl šanci obsadit medailovou pozici. Při neodjetí závodu na Nechranicích se do celkového výsledku počítají 3 závody a 2 nejhorší se škrtají.

Předpověď větru na windguru.cz byla na tento víkend opravdu mizerná a mnoho z nás pochybovalo, zda se závod vůbec odjede. K překvapení všech závodníků a hlavně rozhodčích však v sobotu ráno celkem foukalo a tak jsme lodě vytáhli přes přehradní hráz a vyjeli ke startu.

Vítr byl nevyzpytatelně proměnlivý na síle i na směru. Nepomáhali ani zkušenosti z minulých let místních slovenských specialistů. Snad Nikola se svou teorií předpovědi větru, vypracovanou na Lipně, trochu přiblížil skutečnosti. Spočívá zhruba v tom, že je potřeba jet na tu stranu, na které nefouká vítr a případně která je z hlediska směru naprosto nevýhodná a pak máš šanci na dobré umístění. Na této vodě však letos neplatilo vůbec nic.

V sobotu se odjeli 4 rozjížďky v krásném slunečném počasí a v neděli pak 4 rozjížďky za silnějšího a chladnějšího větru. Po krutém a vyrovnaném boji zvítězil po 8 odjetých a 2 škrtaných rozjížďkách Martin Pospíšil před Honzou Čutkou a Nikolou Guryčou.

Podle neoficiálních výpočtů pak 1. místo v poháru ČR Laser vybojoval Nikola Guryča o 0,91 bodu před Martinem Pospíšilem. Na třetím místě se udržel do této doby vedoucí závodník poháru Jakub Hořejší. Pohár bude slavnostně vyhodnocen až na Mistrovství na Nových Mlýnech a celkové výsledky spočítány na internetovém lasersatu.

Společenská úroveň regaty byla jako vždy vysoká, to znamená že večerní guláš a pivo byli pro závodníky gratis, diskotéka duněla skoro do rána a když už se někdo opil, tak decentně a bez mezinárodní ostudy. V sobotu před setměním Laseristé sehráli česko - slovenské derby v kopané, kde se Slováci jednoznačně prosadily proti českému týmu, hrajícímu bez svých tradičních opor Zdenála, Dejvida a Ivana.

Myslím, že se závod díky úsilí organizátorů nad očekávání vydařil a rádi přijmeme pozvání pořadatelů na hojnou účast v příštím roce. Letos byl jako poslední doladění formy i nervů před mistrovstvím rozhodně přínosem.

Laser Standard/19 (CZE,SVK); Hl.rozhodčí: Michal Jančica