LaserSat 26

110 let jachtingu v Čechách - Lipno 2003

HOP regata, Nechranice,
13.-14.9.2003

Modrý hrozen, Nové Mlýny - Pavlov, YC Dyje Břeclav,
20.-21.9.2003

7. Česká námořní rallye, Chorvatsko
11.-18.10.2003

Boat Brno 2003

DĚTI, staňte se závodními jachtaři!!!

PROJEKT OPTIMIST BRNO

Sail Melborne, ISAF Grade 1, 12.-17.1.2004, Melborne - Austrálie

Servis

110 let jachtingu v Čechách

Lipno, 3.-7.9.2003
Laser standard - koeficient 4
Evropa - koeficient 3
4. závod poháru ČR Laser Standard

- Zdeněk Chlup -

Český jachting se nemusí o svou budoucnost bát: Evropářky, Fireballistky, surfařky, Vaurienistky, Čtyřistadvackařky, Cadeťačky, manželky, přítelkyně, milenky a Laseristi, Finnaři, Evropáři, Fireballisti, surfaři, Vaurenisti, Čtyřistadvacítkáři, Cadeťaci, manželé, kamarádi a milenci. Kdo všechny tyto skupiny viděl na bouřlivém večírku ve vinárně v hotelu Racek poslední večer Jubilejní regaty 110 let jachtingu v Čechách musel pochopit, že rod jachtařů jen tak nevymře.

Samotná regata byla připravena velkoryse a slavnostně: od triček pro všechny účastníky, pamětních medailí, večeří ve formě švédských stolů až po slavnostní večer v hotelů Jestřábí s důstojným oceněním osobností českého a československého jachtingu, včetně vystoupení Světlany Nálepkové a módní přehlídky (kde nakonec překvapivě nesklidily největší úspěch sličné dívky ve spodním prádle, ale Marek Vaňura s tělem bohyně). Samotná jachtařská část bohužel moc nevyšla, protože vítr prostě nefoukal a větru, dešti neporučíme. (I když i to jsem už někdy slýchával).

Teď by se dala udělat tečka, zavřít oči a tvářit se, že závod stoprocentně vyšel. Bohužel si myslím, že nějaká ta procenta do dokonalosti chyběla:

ÚČAST - snad až tragická. Důvod malé účasti prakticky ve všech třídách spatřuji ve dvou příčinách: téměř nulová a neosobní propagace závodu. Jedny internetové stránky dva měsíce před závodem jednoduše nestačí. Zamyslet by se však mohli i samotní čeští závodníci, zda by se bez ohledu na koeficienty, startovné a další legitimní důvody, neměli "jachtařského svátku" jednou za deset let zúčastnit.

SLAVNOSTNÍ VEČER - Ti, co se dostali do sálu asi byli spokojeni, bohužel většina se do místnosti vůbec nedostala, ba co víc, někteří jachtaři nebyli ani vpuštěni. Toto poddimenzovaní sálu taky asi nezanechalo u některých účastníků nejlepší dojem.

Každý jachtařský závod by však měl končit optimisticky a i já bych chtěl tento fakt podpořit: Děkuji všem, kteří regatu připravili a: Ať je český jachting úspěšný v druhé dekádě druhé stovky!

 

110 let jachtingu v Čechách

1893      Josef Rössler – Ořovský zakládá v Praze na Vltavě první jachetní klub v Čechách – Český Yacht Klub.
1895 První závody jachet. Závodu se zúčastnilo pět lodí.
1924 Eduard Bürgermeister se roku 1924 jako první Čech účastní Olympijských her v Paříži.
1935 První česká mezistátní regata v Praze „O pohár pražského primátora Baxy“
konec 40. a začátek 50. let
  Vznikají další kluby v Plzni, Brně, Máchově jezeře a Litoměřicích.
1972 Richard Konkolski obeplul jako osamělý jachtař zeměkouli.
1993 Jedna z největších regat v historii jachtingu u nás – Jubilejní regata 100 let jachtingu v Čechách
2000 Lenka Šmídová se stala zatím naši nejúspěšnější olympioničkou, v Sydney skončila na sedmém místě.

 

110 let jachtingu v Čechách, aneb společenská akce namísto jachtingu

- Ondra Šeda -

Název závodu sliboval velkou účast nejen z naší republiky, ale i z okolních států. Realita přímo na místě však byla úplně jiná. Zatímco se přes internet přihlásilo spousta závodníků, tak na místo závodu dorazila tak 1/3 ze všech přihlášených, alespoň co se týče Evropářů. Nevím čím to bylo, že nikdo nepřijel, možná výše startovného či nepříznivá předpověď počasí.

Ti co nepřijeli udělali velkou chybu, sice nám moc nefoukalo, ale co se týče společenské části závodu bylo vše skvělé.

Při příjezdu na místo, někdy ve středu po poledni, jsem si našel pěkné místo, kde budu nocovat příštích pár dní. Šel jsem obhlídnout břeh a zjistil jsem, jak ubylo vody v Lipně, místo travnaté plochy pro lodě jsem našel jen kamení a písek. Ve středu ještě celkem foukalo, když píšu celkem tak to znamená 2-3 m/s, silnější vítr se až na jedno odpoledne neukázal. V středeční večer jsme ještě ve značně malém počtu vyrazili do vesnice. Co by jsme to byli za jachtaře, kdybychom neskončily v ,,rokáči,,? V poklidu jsme si pokecali, trochu popili a šli jsme nazpátek do jachťáku, no někteří šli a někdo se nechal táhnout celou cestu. Zkuste si někoho táhnout z Černý až do Jestřábí, pěkná dálka. Byla to krásná procházka na hodinu.

No, ale abych se dostal k jachtingu. Ve čtvrtek jsme nic neujeli, takže jsme si zahráli fotbálek a šetřili energii na večer. Na vodu vyjel pouze okruh Alfa a Bravo. Na prvně zmíněném okruhu se ujela jedna rozjížďka a na druhém nic. V 19 hodin byl raut v YC Černá, kde jsme se od Fotbalistů dozvěděli, že bude diskotéka u Racka. Takže kolem 21 hodiny jsme tam vyrazili. Pomalu se to tam začínalo rozjíždět, ale při pohledu na nápojový lístek nám trochu ztuhnul úsměv a bylo nám jasně, že si pivo u Racka na diskotéce nedáme. Naštěstí byla v prvním patře hospoda, kde jsme si dali pár kousků, a pak jsme se opět vrátili na diskotéku. Díky Fireballistům to byla dobrá akce, převážnou část večera hrála mladá ambiciózní skupina Kabát. Pilo se červené víno, panáky a někteří si dali i to pivo za 35. Samozřejmě, že tam nemohla chybět Gay Parta, oficiálně byla zahájena 27. gay party.

Páteční ráno bylo stejné jako další rána na Lipně, nefoukalo, sluníčko svítilo. Na břehu jsme se zdrželi do 14 hodiny, kdy jsme vyjeli na vodu pokusit se ujet nějakou rozjížďku. V tu chvíli mně zamrazilo v zádech, protože podle plánu rozmístění okruhu jsme měli jezdit až někde v pr…čicích. Foukal slabší vítr kolem 3-4 m/s, v nárazech tak o metr víc. Laseristi a Evropáři ujeli krásné 3 rozjížďky, jediný rozdíl byl v době dojezdu na břeh, zatímco Evropáři byli na břehu už v 17:30, tak Laseristi se na něj dostali před 20 hodinou. Tímto skončila veškerá jachtařská činnost na této regatě. Všem to bylo jasné, a tak jsme večer opět vyrazili do Racka.

Jedinou sobotní jachtařskou akcí bylo slavnostní vyhlášení osobností jachtingu, na kterém vystoupila S. Nálepková. Poté následovala módní přehlídka, na které se stal největší hvězdou Mára Vaňura. Po 2 hodinách v restauraci Jestřábí, jsme se přesunuli do Racka, abychom pořádně ukončili tuto regatu. Bylo to skvělá akce, opět nám hráli Kabáti, Laseristi byli nahoře bez a zpívalo se, pilo se a jeden člen gay party možná i něco víc.. Zatím nic neprozradil, ale mi to z něj dostanem.

V neděli již nefoukalo, a tak jsme dopoledne zabalili lodě a ve 14 hodin bylo slavnostní ukončení regaty, které trvalo něco málo přes hodinu. Na závěr bych chtěl poděkovat všem co se zúčastnili. Určitě není čeho litovat……

 

- stránky závodu, výsledky regaty -