Mistrovství ČR Laser Standard

Mistrovství ČR Laser Radial

Mistrovství Evropy Laser

Mistrovství Evropy Laser masters

Cena Šumavy

O Kapitánskou čepici

Šilhánkův memoriál

40. Beskydská regata

Mistrovství Slovenska Laser

Mistrovství Slovenska Laser Radial

Krajský přebor BRNO

Modrá stuha Plumlova – přebor Olomouc. kraje

Ostatní krajské přebory

Jedovnický kapr

Česká Fair Play

Závody , Informace

 

   

Mistrovství Slovenska Laser (standard)
Regata 50 rokov jachtingu na Slovensku
KRÁLOVÁ-SLOVENSKO, 17.-21.7.2002

- Martin Pospíšil -

Už loni se na Králové opět začaly jezdit mistrovské mezinárodní závody. Hotelové středisko „Kaskády“ přestalo chátrat a jachting se sem po letech vrátil, jak za časů společného Československa.

Letos, i přes prázdninový termín (snad k výročí 50 let jachtingu na Slovensku), foukal po celý závod silný severozápadní vítr. No takový vichr jak za starých časů to nebyl, to se na Králové topily lodě, trhaly plachty a ohýbaly stěžně.

Závod byl vypsaný pro lodní třídy 470, Finn, Laser, 420, Optimist a Windsurfding (tzv. „desky“ – česky prkna) nejrůznějších tvarů a velikostí plachet.

Laserů se sjelo 20, z „cudziny 5 Čehůnou“ z Brna a Neratovic a z Polska čtyři svěřenci trenéra Mariana z Rybniku, a protože slovenská esa „Valdo, Ipos a Pipo“ na jachting nemají čas, role favoritů zbyla na český B tým, jelikož česká esa byla na ME v Dánsku.

O bronzovou medaili do poslední rozjížďky bojoval Tomáš Mihalík, ale Zdeněk Chlup svými superrychlými zaďáky a cunninghamem utaženým do půlky ráhna, mu třetí místo vyfoukl a musel se spokojit s titulem mistra Slovenska před loňským vítězem závodu Lukášem Šteflem, který až v poslední rozjížďce ukázal, co umí, když vítr „nebuší“.

O první místo tři dny bojovali Ivan šenkýř a veterán Martin Pospíšil. Ivan měl na své straně mládí, fyzičku z posilovny, trénink z YC CERE a vyježděnost z Europacupu ve Warnemünde, Mapos zase nějaké ty zkušenosti a navíc čerstvě najeté míle z megadlouhých rozjížděk na ME masters. Stručně řečeno, síly byly vyrovnané a rozhodovaly chybičky. Někdo se občas převrátil, někdo ve skrumáži lodí neobjevil správnou bóji, ke které se zrovna jelo (velmi malé farebné gule), jiný si zase poplet lana. Ve finále došlo i na Match racing a letos ještě zvítězily zkušenosti nad mládím, tedy Martin před Ivanem.

Organizátoři s hromadou sponzorů rozdali spousty krásných cen (pro Lasery dokonce kolo, ale vítěz na něm musí došlapat domů) Dokonce i všechny večírky se vydařily a šampaňské tu teklo proudem a u bazénu tančila krásná děvčata.

Rádi se sem za rok vrátíme a užijem si zas krásného jachtařského revíru i slovenské pohostinnosti.

Výsledky: 20 lodí (CZE,SVK,POL)
Poř. Jméno Země
1. Martin POSPÍŠIL Česká rep.
2. Ivan ŠENKÝŘ Česká rep.
3. Zdeněk CHLUP Česká rep.
4. Tomáš MIHALIK Slovensko
5. Lukáš ŠTEFL Slovensko
 
8. Jakub ŠENKÝŘ Česká rep.
14. Jan SEDLÁČEK Česká rep.

PS: Je velice smutné, že přes veškerou propagaci pořadatelů a slavnostního nádechu regaty si na Královou našlo cestu pouhých 5!!! českých Laseristů a 8!!! Optimistů.