Malá retrospektiva LT Laser v České republice

1994

Rok 1994. Začátky Laseringu u nás. Český svaz jachtingu zakoupil 11 lodí, které se velmi rychle rozprodaly. Byl vypsán seriál pohárových závodů a na prvním z nich (Nové Mlýny) byla založena ALT Laser. Výbor této nové třídy měl složení Bělunek, Trčka, Blatecký, Pospíšil. Nejsilnější flotila vznikla v Brně, kde závodilo 8 Laseristů ze 13, kteří v tomto roce zasáhli do pohárové soutěže. Laseruje se u nás zatím pouze na Standardu, doba Radiálů přišla až o několik let později.

Prvním závodem byla Pálavská regata a byly to takový jatka, že Laser v ČR zažil pravý křest ohněm. Pohárová soutěž se skládala z pěti závodů (dvakrát Mlýny, Lipno, Nechranice, Rozkoš) a vítězem prvního poháru se stal Martin Trčka, který vyhrál dva poháráky. Průměrná účast na těchto závodech byla 9 lodí.

Prvního mistrovství ČR se na Lipně zúčastnilo devět závodníků a suverénem tohoto preťeku byl Martin Pospíšil, vůbec první čtyři místa se vezli do Brna.

Ze zahraničních výsledků bylo pěkné umístění M.Pospíšila v Kielu a vítězství Martina Trčky v Dunajském poháru mládeže. V čele žebříčku LT Laser se na dlouhou dobu uvelebil Mapos.

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ LASERISTÉ ROKU:

Martin Pospíšil

Martin Trčka

Karel Hrubý

1995

K jedenácti zakládajícím lodím přibylo dalších 15 bráchů, a počet závodníků v žebříčku se zvýšil téměř o 100% z 13 v roce 94 na dvacet tři. K pohárovým závodům už přibývají drobné společenské závody, zejména v jihomoravské oblasti.

Odjelo se pět pohárových závodů (Nechranice, Mlýny, Lipno, Rozkoš a Dářko), největší účast se sešla na Dářku (13). Bezkonkurenčním vítězem byl Pospec, který ve třech závodech vyhrál všechny rozjížďky. Pohárové stříbro patřilo Davidu Bednářovi, který bohužel o rok později s jachtingem (prozatím) skončil.

Na mistrovství České republiky přijelo rekordních 22 závodníků za přispění čtyř Maďarů. Lipno po roce opět ovládl Martin Pospíšil a potvrdil, že rok 1995 patřil jen jemu.

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ LASERISTÉ ROKU:

Martin Pospíšil

David Bednář

Martin Trčka

 

1996

Olympijská sezóna znamená pro Lasera v ČR další rozvoj, počet startů se zvýšil oproti roku 94 téměř čtyřnásobně (ze 78 na 285). Členská základna se rozšiřuje i mimo jihomoravský kraj, hodně lidí s vlastnictvím lodě přibývá v Praze. Kouzlo Radiála objevují první průzkumníci, zatím však zavodí pouze v zahraničí.

Novým předsedou třídy je na valné hromadě zvolen Vlastimil Toušek, který střídá Jiřího Bělunka.

Celorepublikový pohár má šest částí (3x Rozkoš), odjede se však pouze pět závodů (dvakrát Rozkoš, Nechranice, Mlýny, Lipno). Nejhojnější účast je na Nových Mlýnech, kam přijíždí 21 závodníků, zatím pořád ještě bez, později tradičních, slovenských zvětšovačů účasti Novomlýnských závodů. Pohárový triumf obhajuje zcela nekompromisně Martin Pospíšil.

Na tuzemském mistrovství je 28 lodí z pěti států (ČR, Slovinsko, Slovensko,Německo a Rakousko) a první místo, poprvé a zatím naposled, nezískává Čech, ale slovinský laseristický pojem Vasilij Zbogar. Titul Mistr ČR patří Karlovi Hrubýmu.

Mimo uzemí České republiky udělal nejlepší výsledek Martin Pospíšil, který na Mistrovství Evropy Radiálů obsadil 31.místo v poli 85.závodníků. Zdeněk Chlup skončil na ME juniorů 54, když na startu bylo 140 lodí.

Olympijské hry jsou v kategorii Laser zatím bez naši účasti, o čtyři roky později je výsledek stejný, rok 2004 je další možností.

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ LASERISTÉ ROKU:

Karel Hrubý

Martin Pospíšil

Martin Trčka

1997

Nastává období zatím největší stagnace rozvoje třídy. Členská základna (38 členů) se v letech 97-98 rozšiřuje jen minimálně. Na Laseru začíná závodit první závodnice (a zatím pořad jediná) Jana Kratochvílová. Téměř tradičně se začíná v hojném počtu jezdit na dva zahraniční závody – jarní Izolu do Slovinska a na Mistrovství Maďarska na Balaton. Jede se první závod Radialů u nás – Mistrovství ČR Laser Radial junior

Na podzimní členské schůzi se rozhoduje, že od příštího roku vznikne u nás sekundant Standardů a pohárová soutěž bude vypsána i pro Radiály.

V pohárové soutěži se odjelo všech šest závodů (dvakrát Nechranice, dvakrát Mlýny, Lipno, Rozkoš) a již potřetí za sebou triumfuje Pospec, který však tento rok musel odolávat tlaku Martina Trčky. Ten se dostává také do čela žebříčku třídy a první místo poprvé od roku 94 nepatří Maposovi.

Mistrovství, tradičně na Lipně, vyhrává třetí z našich nejúspěšnějších závodníků Michal Bělunek, který si poradil se všemi dvaceti sedmi soupeři z ČR, Běloruska, Slovenska a Německa.

Na historicky prvním MČR radiálů juniorů je rovných deset závodníků a vítězí David Blatecký.

Nejlepšího výsledku v zahraničí dosáhl Michal Bělunek, který na ME juniorů skončil na 16.místě, což znamená v první třetině závodního pole.

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ LASERISTÉ ROKU:

Michal Bělunek

Martin Trčka

David Blatecký

1998

Vzniká Radiál u nás. Je dohodnuto, že Radiál bude spadat pod ALT Laser, která bude mít dvě kategorie, a to Laser Standard a Laser Radiál. Termínovka je udělána tak, aby závody nebyly ve stejném termínu, což prozatím odsuzuje Radiála na menší vody.

Na výroční členské schůzi je volen nový výbor. Již třetím předsedou je zvolen Miroslav Trčka.

Začíná vycházet laseristický magazín LaserSat.

V pohárové soutěži Radiálů je na konci sezóny ve výsledkové listině 13 uchazečů o primát, ten historicky první vybojoval ve čtyřech závodech (Máchovo jezero, Žermanice, Dářko a Brno) Martin Pospíšil, který získal double, jelikož zvítězil i na nechranickém Mistrovství republiky v poli 12 závodníků.

Doubl získal i Martin Trčka, který si nejlépe poradil jak s pohárem Standardů – čtyři závody do nichž se zapojilo 32 Čechů, tak s Mistrovstvím republiky. To se poprvé uskutečnilo jinde než na Lipně. Na Nových Mlýnech bylo 34 závodníků od nás a ze Slovenska, a za dva dny se odjelo 8 rozjížděk.

V čele žebříčku LT Laser Standard je Martin Trčka, nejlepším v Radiálech je Martin Pospíšil.

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ LASERISTÉ ROKU:

Martin Trčka

Martin Pospíšil

Michal Bělunek

1999

Opět se začíná zvyšovat počet startů (standard: 1994/78, 1995/164, 1996/285, 1997/307, 1998/293, 1999/376; radial: 1997/18, 1998/50,1999/60). Pohárová soutěž standardů i radiálů je dobře zesynchronizována, závodníci se mohou účastnit všech závodů.

V poháru Radiálů obhajuje první místo Mapos, i když v poli 18 účastníků velice

těsně před Davidem Blateckým. Ten je naopak vítězem větrně nepovedeného Mistrovství ČR na Žermanicích. Zde je 19 lodí z ČR, Slovenska, Litvy, Lotyšska a Polska.

Obhájit zlato z roku 98 se v poháru Standardů podařilo Martinu Trčkovi. Odjely se 4 závody, z toho tři na Nových Mlýnech a ve výsledkové listině poháru bylo 32 Čechů. Mistrovství republiky na Lipně patřilo po roční pauze opět Michalovi Bělunkovi, ten si poradil se všemi soupeři, těch bylo (pouze) 31.

Na mezinárodní scéně jsme dosáhli dvou velkých úspěchů – Michal Bělunek vyhrál Euroolymp v Rakousku a Martin Pospíšil, jako čerství veterán, získal bronz na ME masters.

V žebříčcích lodní třídy je situace následující: Ve Standardech vystřídal na špici Trčouna Michal Bělunek, v Radiálech se dostal v průběhu sezóny na první místo David Blatecký, po posledním závodě však nastal comeback Martina Pospíšila.

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ LASERISTÉ ROKU:

Michal Bělunek

Martin Trčka

Martin Pospíšil

2000

Třída Laser zažívá tuto sezónu zatím velkou explozi – na poháru Standardů se scházejí rekordní účasti – Nové Mlýny 1: 36závodníků, Nové Mlýny 2: 39lodí. Účast na závodech poháru Radialů je také prozatím velice růžová. Je tu veselá budoucnost.