MEMORIÁL BRUNO HÁMY

Máchovo jezero, 20.-21.5.2000

2. pohárový závod Laser – Radial

ZDENĚK CHLUP

V klubovně jachtklubu Doksy na Máchově jezeře se v pátek večer sešli bratři Černí s jejich vždy dobře naladěným tatínkem, sourozenci Kratochvílovi a tři Radiálisti z okolí Brna a bylo jasné, že na víkendovém závodě bude velmi příznivý počet lodí. Počet 14 je počtem rekordním v němž je zahrnut další nový letošní přírůstek do rodiny Laser, syn vydavatele časopisu Yacht, Nikolaj Guryča. Lodních tříd bylo strašně moc: Fireball, Finn, Star, 420, Evropa (těch bylo nejvíc-22), Vaurien,Pirát a my.

Ráno po probuzení nám Máchovo jezero v máji jasně ukázalo jak je krásné, jaké krásné písčité pláže tu jsou, že vlastní zalesněné okolí, vysoké kopce i historickou památku na nejvyšším vrcholu - hrad Bezděz. Zkratkovitě řečeno ideální místo pro rekreaci, točení Pobřežní hlídky s Davidem Haselhofem a dělání reklamních fotek cestovní kanceláře “Splněné sny.”

Myslet na pravidelný jachtařský vítr je však na Mácháču z oblasti fantasmagorie, a to se potvrdilo i při samotném závodění. Používal se klasický model závodění, tzn. tři rozjížďky v sobotu s tratí trojúhelník, karusel, trojúhelník a větrem 1-8m/s. Mezi kuriozity sobotního závodění bych zařadil řešení dilema každé stoupačky, zda ostrůvek, za nímž byla schována bílá bojka, vzít zleva nebo zprava. Další kuriozitou byl krátký buchec o síle 15m/s, který přišel na posledního zaďáka první stoupačky, a který mnohým uštědřil koupel.

Pravé lázeňské podmínky pak přišly v neděli, kdy již nezafoukalo a výsledky tak po sobotě zůstaly nezměněny. Nejlépe si vedlo brněnské duo Chlup-Blatecký následováno jedovničákem Jenem Hlavsou. Pěkného umístění dosáhl Vít Lachner, který skončil na čtvrtém místě. Střed závodního pole byl velice vyrovnaný, když jedenáctého dělilo od pátého pouhých sedm bodů. Uznání zaslouží Martin Šenkýř, který i přes boj s mononukléozou nastoupil do první rozjížďky a dojel na pěkném sedmém místě. Čtrnáct závodníků je dobrým předpokladem pro další explozi Radiálů.

Celou akcí Macháč 2000 jsem byl nadšen. V sobotu večer jsme zavítali do kina v Doksem. Romantika s dobrým koncem “Anna a král” příjemně naladila a ráno nás zase Kája se svou vypalovačkou “Kávu si osladím o trochu víc” přivedl do nedělního rána. Organizátoři se maximálně snažili, jediným minusem je málo parkovacích ploch v jachtklubu. My jsme parkovali až na konci jediné cesty, takže jsme ruch před našim autem nazvali pracovně Václavák. Nakonec však i na tom ustavičném chození jachtařů a jachtařek tam a zase zpátky byla jedna pozitivní věc. Mohli jsme pozorovat a poznávat, kdo kolikrát projde, jakou rychlostí a s jakým výrazem. A našli jsme si i naší favoritku.

Máchovo jezero 2001 všem doporučuji.

VÝSLEDKY ZÁVODU:

Memoriál Bruno Hámy

Datum:

20.-21.5.2000

Máchovo jezero

Radial / 14

Místo:

Třída/poč. lodí:

Poř. Jméno

Klub/země

Rozjížďky

Body

1. Zdeněk Chlup

YC Brno

1

3

1

5

2. David Blatecký

YC Brno

2

1

2

5

3. Jan Hlavsa

JO Olšovec

3

2

4

9

4. Vít Lachner

YC SPOL. Ner.

4

5

3

12

5. Martin Záchvěj

JO TJ Baník M.

5

4

PMS

23

6. Pavel Lejhance

YC Pardubice

10

8

5

23

7. Ivan Šenkýř

YC SPOL. Ner.

11

6

7

24

8. Marek Plecitý

JO Toušeň

6

10

8

24

9. Jiří Kratochvíl

NYK Praha

14

9

6

29

10. Matěj Černý

YC LOKO Plz.

12

7

11

30

11. J. Kratochvílová

NYK Praha

8

13

9

30

12. Nikolaj Guryča

CYK

9

12

12

33

13. Michal Černý

YC LOKO Plz.

13

11

10

34

14. Martin Šenkýř

YC SPOL. Ner.

7

DNC

DNC

37