Cena MCHZ – Štěrkovna Hlučín, 9.-10.10.1999

Závěrečný závod Moravského poháru

Pohled závodníka:

DAVID BLATECKÝ

V pátek se pro nás asi v šest hodin stavil Karel a vyrazili jsme společně na Prygl nabalit lodě. Po machinaci s přívěsnými vozíky jsme opustili moravskou metropoli směrem k zapadlé vísce u Ostravy, domorodci nazývané Hlučín.

Cesta probíhala bez komplikací, což mě i Karla značně překvapilo, protože už si neumíme cestu bez ztráty vozíku ani představit. O tom že jsme očekávaní nás přesvědčoval Ládík pravidelným telefonováním, takže velmi utajený příjezd k jachtklubu (maskovaný polní cestou s výmoly, které by horko těžko zvládal i obrněný transportér) nám byl odhalen vyslanou motorizovanou hlídkou představovanou terénním maskovaným osobním automobilem Ládi Hyrše značky VAZ.

Na loděnici se již sjeli závodníci ze vzdálenějších koutů České republiky-jmenovitě Marek Směšný a bylo zde i pár místních starajících se o zázemí a hladký průběh nastávajícího závodu. Večer jsme strávili noční okružní projížďkou Ostravy, zakončenou v místním hostinci s obsluhou nahoře bez při hře zvané kulečník. Poklidnou noc jsme strávili v nově románsky zrekonstruovaném panelákovém bytě Martina Fanfrly.

V sobotu jsme se probudili do sychravého dne, tak typického pro naše Ostravsko. Na loděnici již bylo rušno a stále se sjížděli závodníci ze všech koutů severní Moravy. Laseristické závodní pole rozšířil na celých sedm můj bratr, který přijel na regatu jen jako manager, ale byla mu nabídnuta loď hlavního rozhodčího Ivana Kantorika, nám velmi známého 1. neoficiálního mistra ČR ve třídě Laser-masters. Na nástupu nás Ivan informoval o používání bílého plamence s červeným kolečkem a modrého plamence s bílým kolečkem za vlajky jinak běžně užívané, poněvadž jim je sežraly myši.

Po nástupu začal pofukovat střídavý vítr, i když ne zrovna z vyžadovaného a předvídaného západu. Díky těmto podmínkám se odjely tři krátké rozjíždky v nichž osud (ne)pěkně míchal kartami, tvrdě zkoušel nováčky a testoval jak Maier říká “ostřílené střelce”. I místní borci měli s těmito podmínkami značné problémy, až na snad dnes již bezchybného Michala, který opět potvrdil roli favorita a zvítězil. Den byl zakončen deštěm, výborným gulášem a skvělými steaky. Útulné teplo ve vojenském stanu nabízelo pohodlí a příjemnou zábavu. Noční výlet opět do Ostravy jsme zakončili v nočním podniku na “Spráskání” u výborných hitůvek zakončených nepříjemnou roztržkou u šipek s místními plešouny. Dobrý konec vyhrocené situace nám umožnil příjemný spánek a to i v počtu 11 ve dvou pokojích Fanfrlíkova bytu.

Nedělní ráno bylo těžké a opět (jak jinak) sychravé. Ovšem dnes již západní vítr, tolik očekávaný místními favority vál již od brzkých ranních hodin a sliboval dlouhá kola se zhruba 850-ti metrovou stoupačkou. Ivan startoval nekompromisně s půlhodinovým zpožděním a tak někteří borci horko těžko stíhali start i přes to, že byl necelých 20m od sjížďáku. Místní specialita, kola okolo místního ostrova, překvapila závodící hosty z jiných vod a sváděla je k objezdu ostrova z druhé strany, což si vyzkoušel Karel, který však na tom nijak zvlášť nevydělal. Dvě krásné dlouhé rozjížďky pořadím už nějak moc nezamíchaly, takže zlato si odvezl Michal, stříbro moje maličkost, bronz Fiki a pytel brambor místní borec Ládínek.

Závěrem snad jen dodat, že po dojetí poslední rozjížďky vítr úplně ustal a opět se rozpršelo. Kvalitní ceny pro vítěze věnovali nějací sponzoři, na jejichž názvy si již nevzpomenu a ještě by se asi slušelo poděkovat všem organizátorům za perfektní uspořádání závodu – Dík! – s příslibem, že příští rok přijedeme asi znovu.

 

Pohled pořadatele:

LADISLAV HYRŠ

Typicky podzimní počasí přivítalo účastníky závodu na štěrkovně u Hlučína. A že jich bylo: Lazarů přijelo 7 (rekord na regionálním závodě SM kraj), Dudlíků (Q) bylo devět, sešli se i Japonci (FB) sedm kousků, no a nejvíc přifrčelo masters dudlíků (Evrop) –15. Jo a ještě tam přijel jeden co jezdí na odmocnině (V) Blaťák Patrik – obsadil volného Lasera, protože čerstvý vítěz Masters Grand Prix Ivan Kantorík musel “pískat”.

Meteorologické zpravodajství: přeháňky, zataženo chvílemi i deštivo

Celkem se odjelo 5 rozjížděk, tři v sobotu. Svou rychlostí a znalostí terénu pžřekvapil Blaťák. Bojoval do poslední rozjížďky s Epou o první místo.

Kulišárna víkendu: Fiky děla celou dobu, že mu stačí páté místo, kde byl po čtyřech rozjížďkách. Pak si klidně a ještě ke všemu s náskokem vyhrál poslední jízdu a dostal se na bednu. Tím odsunul domácí borce na bramborovku a pětku. No počkej zajíci!!!Frla si už brousí ploutev.

Co se často nevidí: Soukromý poryv Blaťáka. Jak se dostat z pátého místa se ztrátou 200m na druhé běhenm 500m dlouhého zaďáku? To ti nikdo nepoví Ty můj kvítku medový….

Specialita Ceny MCHZ: z posledních dvou ročníků byly v TV šoty na ČT1.

Takže, kdo chce být v TV ať se ukáže příští rok.

 

VÝSLEDKY ZÁVODU: Cena MCHZ  

Datum:

9.-10.10. 1999

Místo:

štěrkovna Hlučín

Třída/lodí

Standard / 7

Poř. Jméno

Klub

Rozjížďky

Body

1. Michal Bělunek

Dukla Pra.

1

3x

1

2

2

6

2. David Blatecký

YC Brno

2

1

2

1

3x

6

3. Lukáš Fikáček

TJ VP FM

5

2

6x

5

1

13

4. Ladislav Hyrš

MCHZ Os.

3

6x

3

3

5

14

5. Martin Fanfrla

MCHZ Os.

4

5x

4

4

4

16

6. Karel Hrubý

YC Brno

6x

4

5

6

6

21

7. Patrik Blatecký

YC Brno

7x

7

7

7

7

28